Öğretmen Diyarı

Atama Bekleyen Sınıf Öğretmenleri Branşlara Göre Atama Sayılarının Açıklanmasını Bekliyor!

Milli eğitim bakanı Nabi AVCI 22 ocakta TRT Habere konuk olmuştu öğretmen atamalarıyla ilgili yapmış olduğu açıklamalar atama bekleyen sınıf öğretmenlerinin umutlarını arttırdı. Nabi hocamız atamaların açığa göre orantısal atama yapılacağını söyledi ve devamın da ekledi. Bazı branşlarda akut ihtiyacımız olduğu o branşlara biraz daha fazla atama yapılacağı yönünde konuştu. Akut öğretmen ihtiyacı doğu ve güneydoğu bölgelerinde terör olaylarından dolayı sadece sınıf öğretmenliği branşında oluşmuştur. Özellik doğu ve güneydoğu illerinde sınıf öğretmeni açığı çok fazla artmıştır. Bu sayı 15 binin üzerindedir.

            Bazı branşlarda ücretli öğretmen bulmakta zorlanıyoruz diyen bakanımız bu branşlarada biraz fazla atama yapılacağının sinyalini vermiş oldu. Sınıf öğretmeni açığının hepsinin doğu ve güneydoğu illerinde olması il ve ilçe milli eğitim müdürlerini ücretli öğretmen bulma konusunda çok zora sokmuştur bunun nedeni doğuda ve güneydoğuda sınıf öğretmenlerinin çok ücra yerlerde çalışıyor olması. İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin görevlendirmek için ücretli sınıf öğretmeni bulamamaktadır çünkü kimse o uzak yerlere gitmek istememektedir giden ücretli öğretmenler ise en fazla 1 ay görev yaptıktan sonra istifa etmektedirler. ü  Atamaların çoğunluğunun doğu ve güneydoğuya yapılması. ü  Sınıf öğretmeni açığının tamamının doğu ve güneydoğuda olması. ü  Son yaşanan terör olaylarından dolayı doğu ve güneydoğuda sınıf öğretmeni akut ihtiyaca dönüşmüştür. ü  Sınıf öğretmenliği ücretli öğretmen bulma konusunda sorun yaşanan tek branştır.          

  Sayın bakanımızın yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda sınıf öğretmenliği branşında akut ihtiyaç oluştuğu ve sınıf öğretmeni ücretli öğretmen bulmakta zorlanıldığı için sınıf öğretmenlerinin umutları iyice artmış oldu. Şuan sınıf öğretmeni açığı 15 binin üzerinde açığa göre orantısal atama yapılmasıyla sınıf öğretmenliğinin atama sayısı normal şartlarda 5 bindir. Fakat yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı sınıf öğretmeni atama sayısının en az 6 bin olması beklenmektedir.

 

Kaynak: www.kamajns.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol