Öğretmen Diyarı

ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERE BÜYÜK ŞOK!

Millî Eğitim bakanı Nabi Avcı 17 Temmuz 2015 Cuma günü yaptığı açıklamada Ağustos 2015 de atayacakları öğretmen sayısını belirlediklerini ve Milli Eğitim bünyesine 37 bin yeni öğretmen alınacağını duyurdu. Ağustos 2015 'de hangi branştan ne kadar öğretmen atanacak? Din Kültürü, İngilizce, Sınıf Öğretmenliği, Lise Matematik, İlköğretim Matematik, Türkçe, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmen sayısı


 Bakan Nabi Avcı basın mensuplarına yaptığı açıklamada Ağustos 2015 de 37 bin kadrolu öğretmen atayacaklarını açıkladı. Hangi branştan ne kadar öğretmen alınacağı netlik kazanmazken öğretmenlerin 47 bin atama hayalleri de bu açıklama ile suya düşmüş oldu.


AYM Kararı Ağustos Öğretmen Atamalarını Etkiler mi?


Bilindiği üzere AYM dershanelerin kapatılması ile ilgili iptal kararı verdi. Dershaneler kapatılınca dershane öğretmenlerinin MEB'e atanması gündemde idi. 2015 Öğretmen Atamaları için kullanılacak 47 bin kadrodan dershane öğretmenlerine de kadro ayrılmıştı.


AYM'nin kararının ardından Ağustos Öğretmen atamaları kadrolarının değişebileceği, ilk atama için branş kontenjanlarının artacağı iddia ediliyor. Daha önce çıkan bir haberde Ağustos öğretmen atamaları kadrolarının 35 Bin olduğu 12 Bin kadronun ise dershane öğretmenlerinin atanmaları için ayrıldığı ifadesi yer alıyordu. Bu durumda Ağustos 35 Bin Öğretmen atamalarına ek olarak 12 öğretmen kadrosunun ilave edileceği ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın 3 Bin memur kadrosunu da öğretmen atamalarına katacağı düşünülürse, Ağustos Öğretmen atamaları toplam kadrolarının 50 Bin olacağını söylemek mümkündür.


Ağustos öğretmen atamalarında kullanılacak olası 50 bin kadro 109 branşa dağıtılacak. Bu artış durumu 2015 KPSS'ye giren 300 Bin Öğretmen adayını biraz daha atama konusunda umutlandıracaktır. Çünkü ek olarak ilave edilecek 12 Bin kadro her branşın kontenjanının en az  %30 oranında artacağına işarettir.


Öğretmen atamaları iler ilgili gelişmeleri siz öğretmen adaylarımıza personelmebhaber.net olarak paylaşmaya devam edeceğiz...


Kaynak: personelmebhaber.net

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim