Öğretmen Diyarı

Atama Bekleyen Öğretmenler için Formül

Genel Başkan Koncuk, dershanelerin kapatılmasıyla birlikte, etüt sisteminin oluşturulması önerisinde de bulundu:

‘Öğretmen atama konusunu her zaman dile getirdik. Eğitim ve öğretimimizin geleceği açısından öğretmen ataması son derece önemli. Buna ülkenin eğitimin ihtiyacı var. Zaman zaman bakanlarımız, iktidar mensupları en çok atama yapan iktidarız diye övündüler. Emekli olanların yerine, kurum değiştiren, vefat eden binlerce öğretmenlerimiz var. Siz atama yapıyorsunuz ama çuval delik akıp gidiyor. Türkiye sağlam bir öğretmen atama politikası uygulaması gerekir. Dershaneleri de kapattılar. Peki etüt öğretmenlik sistemini niye düşünmüyorsunuz? Bizim ciddi bir etüt öğretmenine ihtiyacımız var. Sadece dersle sınırlı eğitim öğretim faaliyeti bize yetmiyor. Tüm eğitim öğretim sistemine etüt sisteminin entegre edilmesi lazım. Evlerde çocukların öğretmenler tarafından bile takibe alınması lazım. Eğer branş öğretmenine, sınıf öğretmenine ihtiyacımız yoksa, bunları etüt öğretmeni olarak yetiştirmemiz lazım. Bunu yapabilir Türkiye. 40 bin öğretmen ataması ihtiyacı karşılamaz. Yaraya merhem bile olmaz. Güneydoğu'da, Güneydoğu Anadolu'da hala öğretmen bulmakta zorlanıyoruz. 13 yıldır o belgelerde kürek mahkumu gibi mahkum ettiğimiz tayin olma isteğini ret ettiğimiz öğretmenlerimiz var. En azından 8 yıl bu bölgelerde çalışanlara hiçbir şart aramadan tayin isteklerini gerçekleşmesi gerekir.

Ücretli öğretmenlik sisteminin kadrolu öğretmen atamasının önündeki en büyük engeldir. Bugün ülke genelinde 65 bin ücretli öğretmen çalışıyor. Bunların kadroya alınması gerekmektedir. Türkiye'de sağlam kabul edilebilir, öğretmen atama sisteminin artık devreye girmesi gerekmektedir.

KPSS'nin kurumlar tarafından yapılması kabul edilemez. KPSS ÖSYM tarafından yapılmasına rağmen, birçok sıkıntı yaşandı. Eğer bunu ÖSYM değil de kurumların kendisi yaparsa, adam kayırmanın önüne geçilemez. Yine bir takım torpillilerin, yandaşların öne çıkartıldığı bir durum söz konusu olur. Gençlerimiz de şu gerçeği görmeliler ki; KPSS bütün eksikliklerine rağmen, en sağlam sistemdir.

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol