Öğretmen Diyarı

Atama Bekleyen Öğretmenler Haziran\'dan Umutlu..

Özellikle de 2013 yılında KPPS'de yapılan değişiklikler (Alana Sınavı), birçok öğretmen adayını hayal kırıklığına uğrattı. Alan sınavıyla beraber kimileri henüz ilk KPSS deneyimlerine rağmen atanırken, yıllarca Genel Kültür-Genel yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavına adapte olan ve bu sınavda yeterli puanı alan binlerce öğrenci Alan sınavı kurbanı oldu. Bunun yanı sıra branş dağılımı ve mezun sayısı gibi konularda adaletsizlik olduğunu savunan mağdur öğretmenler, sosyal medyada bir araya gelerek seslerini duyurmaya çalışıyor.

 

“HAZİRAN ATAMASI BİR KIYAK DEĞİL, GEREKLİLİK HALİNE GELMİŞTİR”

Alan sınavının KPSS'ye çok yakın bir zamanda uygulanması, öncesinde MEB tarafından sınav ve sınavın niteliği hakkında yetersiz/eksik bilgiler verilmiş olması atama beklentisini meşru kılıyor. Türkiye'nin her ilinden 147'yi ve MEB'i arayan öğretmen ve yakınları, sıkıntılarını gerekli mercilere ulaştıramamaktan şikayetçi. Twitter ve Facebook üzerinden ulaşılan Hükümet yetkilileri ise topu birbirine veya taca atıyor. Bununla beraber adaylara yakın ilgi gösteren ancak Hükümetin yoğun gündeminden dolayı bu istekleri Başbakan'a iletmekte zorlanan isimler de yok değil.

 

 

“MEDYA DUYARSIZ, MUHALEFET İSE AVCILIK YAPIYOR”

Atanamayan öğretmenlerin şikayetçi olduğu diğer konulardan biri de Medyanın duyarsızlığı ve muhalefetin bu istekleri oy avcılığına çevirmesi. Son zamanlarda medyadaki kutuplaşma medyanın eğitim, kültür, sanat vb. alanlarda tabiri caizse nokta atışı yerine, kör atışı yapması bu alanlarındaki mağduriyetleri ve ihmalleri arttırmaktan başka bir işe yaramıyor. Muhalefet ise atanamayan öğretmenlerin sorunlarına çözüm aramak yerine, namluyu hükümete çevirip mağdurlar üzerinde imaj oluşturma çabasında.

 

 

GÖZLER ERDOĞAN'A ÇEVRİLDİ

Önümüzdeki günlerde Eğitim Bir-Sen temsilcileriyle buluşacak olan Başbakan Erdoğan'ın Haziranda atama müjdesi vermesi bekleniyor. Umutlarını sesli bir şekilde dile getiren öğretmenlerin yanı sıra, kendi kabuğuna çekilen hatta hiç KPSS çalışmayan çok sayıda öğretmen adayı olduğu da tahmin ediliyor.

 

 

ÖLEN UNUTULUYOR, KALAN İHMAL EDİLİYOR

Son olarak atanamadan hayatını kaybeden ve unutulan öğretmenlerin durumunu düşünmek bile acı bir tablo halini alıyor. Hayatını kaybeden Atanmamış öğretmenlerin ölüm şekli de tam bir dram. İntihar, iş kazası(*), gibi doğal olmayan ölümler, camianın ne kadar ilgisiz ve sahipsiz kaldığının açık bir göstergesi. Bununla beraber ekonomik nedenlerle suça karışanlar, depresyona girenler, fındık/kayısı bahçelerinde, inşaatlarda çalışanlar, ayakkabı boyacılığı yapanlar, en zor okullarda ücretli çalışanlar, esnaflık ve seyyar satıcılık yapanlar bu dramı hazırlayan baş mimarlar. 

 

 

-Serbest Kürsü - Gaziantep

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol