Öğretmen Diyarı

Atama Bekleyen Öğretmen Sayısı Türkiye'nin 25 Yıllık İhtiyacı Kadar

Atama bekleyen öğretmen sayısı Türkiye'nin 25 yıllık ihtiyacını karşılayacak durumda...
 Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen kadrosu açısından dolma seviyesine geçtiğimiz günlerde yapılan 30 bin öğretmen ataması sonrasında bir hayli yaklaştı. Türkiye genelinde doluluk oranı %90'ın üzerine çıktı. Halk böyleyken işsiz öğretmenler konusunda da Cumhuriyet tarihinin en kara günleri yaşanıyor.

Atama bekleyen öğretmen sayısı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ihtiyacına küçük bir hesapla inceleyelim: Atama Bekleyen Öğretmen Sayısı: 359.000(MEB'in resmi verilerine göre) 2016 Yılı Mezun Sayısı(Formasyon ile): 55.000 2017 Yılı Mezun Sayısı(Formasyonsuz): 40.000 2018 Yılı Mezun Sayısı(Formasyonsuz): 40.000 2019 Yılı Mezun Sayısı(Formasyonsuz):

40.000 2016 yılından itibaren Eğitim Fakültelerine hiç öğrenci alınmasa ve hiç formasyon kontenjanı verilmese bile şu an biriken işsiz öğretmen sayısı ve önümüzdeki 3-4 yıl için düşünüldüğünde potansiyel olarak 534 bin öğretmen atama bekliyor olacak. Peki MEB'in öğretmen ihtiyacı ne kadar? Küçük bir hesapla MEB'in önümüzdeki 4 yıllık öğretmen ihtiyacını inceleyelim: MEB'in Güncel Öğretmen İhtiyacı: 90.000 Önümüzdeki 4 yıllık İhtiyaç: 60.000(Yıllık yaklaşık 15 bin öğretmen ölüm, emeklilik, kurumlarası geçiş, istifa vb. sebeplerle MEB'den ayrılmaktadır) Kısacası önümüzdeki 4 yıl içerisinde MEB'in öğretmen ihtiyacı 150 bin, atama bekleyen öğretmen ise 534 bin olacak. 2016 yılından itibaren Eğitim Fakültelerine bir tek öğrenci alınmasa ve bir tek formasyon kontenjanı açılmasa bile 2041 yılına kadar MEB'in öğretmen ihtiyacını karşılayacak öğretmen sayısı mevcut... Bütün bunlar kaba ve düz hesap.

Peki illa birileri işsiz kalmak zorunda mı? Değerli öğretmen adayları, öğretmenler, eğitime ve eğitimciye gönül vermiş vatandaşlar, Öğretmen Atamaları konusu bilindiği üzere kangren haline gelmiş bir konu. Bu konunun çözümü için; 1.Eğitim Fakülteleri süresiz olarak kapatılmalı,  2.YÖK hiç bir üniversiteye formasyon kontenjanı vermemeli,  3.Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde okul/derslik yapımı için ekstra çaba harcamalı,  4.Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı azaltılmalı,  5.Öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e çıkarılarak özellikle 55 yaş üzeri öğretmenler emekliliğe teşvik edilmeli,  6.Eğitim Fakültesi mezunu işsiz vatandaşlar için kamu kurum ve kuruluşlarında önümüzdeki 5 yıl için 100.000 memur kontenjanı açılmalı 7.Köy okulları tekrar açılıp taşımalı eğitim utancına son verilmeli  Ve bütün bunları yaparken bir sistem, plan ve program dahilinde ince elenip sık dokunulmalıdır. Yukarıda yer alan maddeler veya türevleri MEB tarafından işe  koşulduğunda Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılına Türkiye Cumhuriyeti Devleti alnında kara bir leke olan işsiz öğretmenler ordusu ile girmeyecek, eğitim seviye ve standardı yükselecek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyeti olan muassır medeniyetler seviyesine çıkmamız için büyük bir basamak geride bırakılmış olacaktır.

Umarız Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Maliye Bakanımız ve Milli Eğitim Bakanımız başta olmak üzere devlet büyüklerimiz bu konuya hassasiyet gösterir ve önümüzdeki yıllarda öğretmen atamaları problemi çözüme kavuşur.

Kaynak: www.mebpersonel.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol