Öğretmen Diyarı

Atama Bekleyen Kimya Öğretmenlerinin İçler Acısı Hali

Binlerce atama bekleyen kimya öğretmeninin uzun yıllardır yaşadığı sorunlar bitmek bilmiyor. Bu nedenle Şubat ayında yapılacak olan atamalarda, yetkililerden bir takın talepleri var.

Atama bekleyen kimya öğretmenlerinin yıllardır yaşadığı sorun bitmek bilmiyor. Neredeyse on beş yıllık bir süre içerisinde hiç önleri açılmamış ve her sene üniversitelerden mezun olan kimya öğretmenlerinin birikmesiyle sayıları giderek artmıştır. Her sene yapılan kontenjan dağılımlarında istedikleri gibi sayıları alamayan öğretmenler adayları yetkililerin bir an önce seslerini duyarak bu duruma bir dur demelerini beklemektedir. Şayet geçtiğimiz yıllarda yapılan atama sayılarına bakacak olursak bu durumun net bir şekilde görüleceğini ifade eden öğretmenler, seslerini duyurabilmek amacıyla da bir video klip hazırlayarak yaşadıkları sorunları görsellerle ifade etmeye çalışmışlardır.  

 

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puanları yüksek olmalarına rağmen bir türlü ataması olmayan kimya öğretmenleri bu durumdan oldukça çok müzdarip bir şekilde yıllardır atama bekledikleri ifade ediyorlar. Özellikle Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçi Sınavında (TEOG)öğrencilerin netlerinin oldukça dip seviyede olduğu belirterek, pozitif bilimlere ve kendilerine okullarda daha çok yer verilmesini istemekteler. Son on beş yıl içerisinde yapılan 400 bin kontenjandan toplamdan kendilerine ayrılan payın yüzde 0.5 bile olmadığını belirten öğretmenler artık kendilerininde mağduriyetinin fark edilmesini istemektedirler. Bu nedenden dolayı bundan sonraki atamalarda önlerinin açılmasını ve gereken ilginin kendilerine verilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

 

Son yıllarda gerek alan değişikliği olsun, gerek ise mezun sayılarında oluşan yığılma olsun bir çok etken giderek durumlarını daha da zorlaştırırken, bu yıl itibariyle kapanacak olan dershanelerden dolayı bu sayının daha da artacağından endişe etmektedirler. Bu nedenle kimya dersinin okullardaki payının daha da çok arttırılmasını, özellikle 11. ve 12. sınıflarda haftalık ders saatinin çoğaltılarak kendilerine de yer açılmasını istemektedirler. Bu nedenle hali hazırda açıklanacak olan Şubat ayı öğretmen atama kontenjanlarından kendilerine en az 500 kadro ayrılmasını istemektedirler.

 

Uzun yıllardır atama bekleyen binlerce kimya öğretmenleri ise yaşadıkları sorunu bir video klip ile daha net bir şekilde anlatmaya çalışırlarken, bu sene yapılacak olan atamalarda tüm etkenler göz önüne alınarak kendilerinin değerlendirilmesini istemekteler. Gerek Eylül ayı olsun, gerekse Şubat ayı olsun gereken payın kendilerine verilmesi ve yaşadıkları bu mağduriyetlerin bir nebzede olsun giderilmesini talep ettiklerini belirttiler.

 

kaynak: Meb Medya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim