Öğretmen Diyarı

Atama Bekleyen Biyoloji Öğretmenleri

 ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER

 

Kimi daha yeni mezun kimi yıllardır atanmayı bekleyen insanlar. Kimi karnında çocuğuyla sınava hazırlandı kimi geçinme derdi ile mücadele içindeydi, bir çok işte çalıştı ve sınava hazırlandı. Onlar öğretmenler. Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi geleceği inşa edecek, yeni nesili yaratacak insanlar.

 

TÜRKİYE’DE EĞİTİM SİSTEMİ

 

Ülkemizde milli eğitimde son dönemlerde büyük atılımlar yapılmasına rağmen bunlar titizlikle incelendiğinde hep ekonomik boyutu olan yatırımlardı. Yeni okullar, tabletler gibi.. Eğitim sistemimiz de bu denli ekonomik yatırımlarla düzelecek miydi? Tabii ki hayır. Bizim eğitim sistemimizde taze kana , bilimsel donanımların en günceli ile kendini geliştirmiş öğretmenlere ihtiyaç var. İşin en önemli faktörü olan insan faktörünü burada ne yazık ki atlıyoruz.

 

BİYOLOJİ ÖĞRETMENLERİ MAĞDURİYETİN FARKINDA

 

Öğretmen grupları içerisinde en çok mağdur edilen hiç şüphesiz Fizik, Kimya ve Biyoloji Branşları olmuştur. Bu branşlaa diğer öğretmenlik branşlarına oranla çok daha az sayıda kadro ayrılmıştır, 150’ler, 400’ler bazen 500’ler. Biyoloji öğretmenleri bu yıl verileri titizlikle inceledi Talim Terbiye’nin duyurularını takip etti ve bu doğrultuda mücadelesine devam etti. Biyoloji öğretmenleri hiçbir taşkınlık yapmadan sosyal mecralar ve birebir görüşmeler yaparak mücadelesine kontenjanlar açıklanana kadar devam edecekler.

 

BİYOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİNDE AÇIK NEREDEYSE 4000

 

Haftalık Ders Çizelgeleri değişti. Bu çizelgeler incelendiğinde 2014-2015 eğitim öğretim yılında liselerde alan seçimi 10. Sınıf akademesinden 11. Sınıf kademesine kaydığı görülmüştür. Bu doğrultuda özellikle atama kontenjanlarında uzun yıllardır büyük bir pay sahibi olamayan biyoloji branşı olumlu olarak etkilenmiştir. Bahsi geçen bütün liselerde 10. sınıfta biyoloji dersinin zorunlu hale gelmesinin bu branşa verilen kontenjanlara yansıması kaçınılmazdır. Bunun yanında ülkemizde okullaşma oranının sürekli artış göstermesi, her yıl emekli olan öğretmen sayısındaki artış gibi farklı etkenlerle birlikte biyoloji branşında öğretmen ihtiyacının arttığı kesindir. Milli Eğitim Bakanlığının yayımlaşmış olduğu açık normlar incelendiğinde ve liselerde gösterilen bu açıklar toplandığında biyoloji branşındaki açık miktarı 3700-4000 skalasında olduğu görülmektedir. Biyoloji Öğretmenleri olarak alanımızla ilgili bütün gelişmeleri takip etmekteyiz.

 

BİYOLOJİ ÖĞRETMENLERİ ASILSIZ HABERLERDEN RAHATSIZ

 

Sosyal medyada biyoloji öğretmenleri olarak etkin olmaya devam etmekteyiz. Bölümümüzün atamaları ile ilgili güncel bütün bilgileri takip edip haberdar olmamıza rağmen hala bazı sitelerde güncel olmayan normlar paylaşılıp bölüm üzerinde olumsuz bir algı oluşturulmaktadır. Biyoloji öğretmenleri olarak bu durumdan rahatsız olduğumuzu belirtmek isteriz. Artık tercih döneminin yaklaşmış olması, sıralamaların açıklanması, kontenjanların henüz belirlenmemiş olması binlerce öğretmen i belirsizlik içerisine itmektedir. Öğretmenler artık yetkililerden her şeyin netleşmesi ve beklentilerinin gerçekleşmesi için dört gözle haber beklemektedir.

 

EN AZ 2500 KADRO TALEP EDİYORUZ

 

Tüm veriler dikkate alındığında ve Milli Eğitim bakanımızın Adana’da vermiş olduğu örnek dikkate alındığında ki bakanımız aynen şu ifadeleri kullanmıştı; “100 bin öğretmen açığının yüzde 2'si beden eğitimi öğretmeni ise, alacağımız öğretmenlerin yüzde 2'si beden eğitimi öğretmenleri olacak. Beden eğitimi öğretmeni açığımız yüzde kaçsa o kadar atama yapılacak.” Bakanımızın bu ifadelerinden de yola çıktığımızda ve günümüzdeki verileri incele toplam açığın %3 lük bir oranını biyoloji öğretmenliği grubu kapsamaktadır. Bu durumda 4 haneli kadronun verilmesi umutla beklenmektedir. Yıllardır görülen mağduriyetleri ile birlikte biyoloji öğretmenlerinin en az 2500 atama istemesi ütopik karşılanmamalıdır.

 

SOSYAL BİLGİLERDE OLMUŞTU

 

Daha önceki atamalar incelendiğinde 2013 atamalarında Sosyal Bilgiler Öğretmenliği grubunda 3600’lere varan bir açık olduğu durumda 1700 atama gerçekleştiği görülmektedir. 2013’ te de 40 bin öğretmen ataması olmuş ve yüzdeler neredeyse aynı idi. Biyoloji Öğretmenlerinde de bu durum neden gerçekleşmesin? Bu yıl öğretmen ihtiyacı biraz daha fazla olsa da önceden belirtildiği gibi ders artışı vs. ile biyoloji öğretmenliğine duyulan ihtiyaçta artmıştır. Bu doğrultuda biyoloji öğretmenleri dört haneli atamaları dört gözle bekliyorlar.

 

MEB MÜSTEŞARI İLE GÖRÜŞME

 

Trabzon’da, İzmir’den, Giresun’dan, Konya’dan 81 ilden biyoloji öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı ve siyaset bilimci Doç. Dr. Yusuf TEKİN’i mail ve tweet yağmuruna tuttu. Sonuçta Doç. Dr. Yusuf TEKİN biyoloji öğretmenliği grubuna randevu ayarladı. Öğretmenleri büyük bir grup olarak Ankara’da sayın müsteşar ile görüştüler ve müsteşardan adaletli kadro sözü aldılar. Bakanlıkta biyoloji öğretmenliğindeki bu denli açığın farkında olduğunu belli etti ve öğretmenlere umut ışığı saçtı.

 

BİYOLOJİYE TOPLUMSAL İHTİYAÇ

 

Elbette bütün öğretmen branşları saygıdeğerdir, ihtiyaçtır, gereklidir. Ama Biyoloji’yi ayrı bir yere koymak da gerekir. İnsanın doğasını, kendisini, doğa ile etkileşimini, bilimsel bir ahlak kazanmasını, muhakeme yeteneğini geliştirmesini, çevreyi sevmesini, insanı sevmesini kazandıran yegane bilimdir biyoloji. Günümüzde artık insanlar kendini tanımamakta, doğaya saygı duymamaktadır. Obezite artmakta, Küresel ısınma hızla devam etmekte, israf devamlı artmaktadır. İnsanlar zararlı maddeler ile hem kendilerine hem doğaya zarar vermektedirler. Biyoloji eğitiminin kazanımları ile eğitimin yegane amacı olan iyi insan yetiştirmek çok daha kolay gerçekleştirilebilir. Güncel donanımlara sahip genç öğretmenler modern olarak aldıkları eğitimlerle bu sorumluluğun altına girmek istiyorlar. Daha güzel bir dünya için biyoloji eğitiminin önü açılmalıdır. Bütün öğretmen arkadaşlar gibi atanıp emellerimizi gerçekleştirme, daha güzel bir canlı ahlakı için mücadele etmek için hazır kıta bekliyoruz. Sizlerde geleceğimizi inşa edecek bizlere dünyamız ve diğer bir dünyamız olan çocuklarımız için destek verin.

 

www.personelmeb.net
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim