Öğretmen Diyarı

Atama Bekleyen 310 Bin Branş Öğretmeni

Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın fen-edebiyat fakültelerinde okuyan bütün öğrencilere formasyon verilebileceğini ve bununla da sınırlı kalmayıp mezunlara da ekstradan formasyon kontenjanı ayrılacağını açıklaması; ataması yapılmayan ,atama bekleyen 310 bin branş öğretmenin kabusu olmuştur.

İş sahibi olmada en sıkıntılı alanlardan biri olan öğretmenlikte ülke genelindeki öğretmen ihtiyaç sayıları göz önünde bulundurulmaksızın fen-edebiyat ve açık öğretim fakültesi öğrencilerine formasyon verilerek sayıları bir ülke nüfusundan fazla olan atama bekleyen 310 bin branş öğretmenine bir yeni ülke nüfusu eklemekten başka bir şey değildir. Çünkü öğretmenlik bölümü mezunlarının MEB'den başka iş alanı yoktur. Dershanelerin de kapanmasıyla iş alanı bakanlıktan öteye geçmeyen 310 bin branş öğretmeninin istihdamı bakanlık tarafından sağlanamazken bu sayıyı daha da fazla arttıracak olan bu uygulama vicdanları bir kez daha yaralamıştır.Her gün, her yerde öğretmen kalitesini arttırmaktan bahseden, bakanlığı duymayan , öğretmen açık sayılarını ve branş yığılma sayılarını görmezden gelen YÖK formasyon vereceği öğrencileri kendi bünyesinde istidam mı edecek de bu realitelere aykırı olarak formasyon dağıtmayı amaçlıyor sorusunu akıllara getiriyor. Formasyon verilen öğrenciler MEB'de istihdam ediliyorsa bu belgeleri dağıtacağı branşların açık sayıları ile yığılma sayılarını MEB'den öğrenip buna göre formasyon verilecek branşların sayılarını belirlemesi gerekirken her YÖK Başkanı değişişkliğinde bütün fen-edebiyat fakültesi öğrencilerine bu belge verilerek atama bekleyen öğretmen ülkesine her geçen gün yeni üyeler ekleniyor.Bölüm ve eğitim mezunu öğretmenler yetmezmiş gibi bir de açık öğretimlere bölümler açılarak formasyon veriliyor.

 

Ataması yapılmayan 310 bin branş öğretmeni olarak YÖK'e çağrıda bulunuyoruz: ataması yapılmamış 310 bin branş öğretmeni varken,mevcut öğretmenler MEB'teki bu açığı fazlasıyla karşılayabilecekken branşlara formasyon verilmesi kesinlikle yersizdir. MEB'den başka istihdam yeri bulunmayan formasyon verilecek öğrenciler belirlenirken, bölümlerin kontenjanları oluşturulurken mutlaka MEB'den branşların açık sayıları ile bekleyen sayıları öğrenilerek bu sayılar doğrultusunda bölümlere formasyon kontenjanları dağıtılmalıdır.

 

ATAMA BEKLEYEN 310 BİN ÖĞRETMEN

 

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim