Öğretmen Diyarı

Asli Öğretmenlik Sınav Sonuçları ne zaman açıklanır?


MEB, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı yapıldı.

Türkiye genelinde 81 ilde saat 10.00'da başlayan sınav 120 dakika sürdü. 35 bin 562 aday öğretmen sınava katıldı.

SINAV DEĞERLENDİRMESİ:

 a. Adayın cevap kâğıdı 2 adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutuacak. Okutulan cevap kâğıtlarında doğru cevap sayıları tespit edilecek. Yanlış cevaplar dikkate alınmayacak

Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak, 60 (altmış) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek; hatalı olan soru/soruların doğru şıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, hatalı soru/sorular tüm adaylar lehine doğru kabul edilecektir.

SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ:

Sınav sonuçları 02/11/2015 tarihinde Bakanlığımızın http://www.sinavlar.meb.gov.tr ve adresinde ilan edilecektir. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

MEB - ASLİ ÖĞRETMENLİĞE GEÇİŞ SINAV SONUÇLARI SORGULA 

SINAV İTİRAZLARI :

Adaylar sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www..meb.gov.tr ve www.sinavlar.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ÖDSGM’ye yapabileceklerdir. Adaylar sınav sorularına, sınav uygulamasına ve sınav sonuçlarına itiraz başvurularını, Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine 20 TL (yirmi TL KDV Dâhil) itiraz ücreti yatırarak alınan banka dekontu ve sınav adının yazılı olduğu dilekçe ile yapacaklardır.

Adaylar sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını, sonuçlarının http://www..meb.gov.tr ve www.sinavlar.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ÖDSGM’ye yapabileceklerdir. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. Sınav uygulamasına, sınav sorularına ve sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde ÖDSGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara bildirilecektir. ÖDSGM’ye gelen evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır. Sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan adayların/kurumların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır

SINAV SONRASI İŞLEMLER:

 Sınav sonuçlarının Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce valiliklere bildirilmesinin ardından yazılı sınavda başarılı olan aday öğretmenler valiliklerce “öğretmen” olarak atanır. Yazılı sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği usul ve esaslarınca il içinde aynı hizmet alanında başka bir eğitim kurumunda görevlendirilecek..


Kaynak: Türkkamu.net/ ÖZEL HABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol