Öğretmen Diyarı

ASKER POLİS VE ÖĞRETMENİN TAAHHÜT ÇİLESİ SONA ERİYOR

İnternet, dijital yayın ve telefonlarda taahhütlü abonelikten çıkarken gerekçe gösterme ve ceza ödeme çilesi çeken tüketici kurtuluyor.

ASKER POLİS ve ÖĞRETMENİN TAAHHÜT ÇİLESİ SONA ERİYOR

 

İnternet, dijital yayın ve telefonlarda taahhütlü abonelikten çıkarken gerekçe gösterme ve ceza ödeme çilesi çeken tüketici kurtuluyor.

 

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren abonelik sözleşmelerine yönelik yönetmelikte gelen yeni düzenleme taahhüt çilesine son veriyor. Askeri personel, öğretmen, polis gibi belirli sürelerle görev yerleri değişen çalışanlar artık görev yerleri değişince aboneliklerine son verebilecekler.

 

TAAHHÜT İŞLEMLERİNDEKİ DEĞİŞİKLİK


Tüketici, süresi 1 yıl ya da daha fazla olan abonelik sözleşmelerini, hiçbir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden iptal edebilecek. Bu tür aboneliklerde taahhütname yazılı olacak. Taahhüt sesli iletişim araçlarıyla verildiyse 14 gün içinde yazılı taahhüt hazırlanacak. Bu durumda satıcının talep edeceği bedel, cihaz ya da diğer fayda bedellerinin tahsil edilmemiş kısmı kadar olacak. 

 

GEREKÇE İŞLEMLERİNDEKİ DEĞİŞİKLİK


Tüketicinin yerleşim yeri değişir ve hizmetin tüketiciye sunulması fiilen imkânsız olursa, tüketici hiçbir bedel ödemeyecek. Fesih talebi 7 gün içinde yerine getirilecek.

 

Belirli süreli abonelik sözleşmelerinde, ancak tüketici isterse sözleşme belirlenen süre sonunda uzatılacak. Sözleşme süresi sonunda tüketiciden açık bir talep veya onay almadığı halde mal veya hizmet sunmaya devam eden satıcı veya sağlayıcı, sunulan bu mal veya hizmet için hiçbir bedel talep edemeyecek.

 

Özellikle  Askeri personel, öğretmen, polisler gibi görevleri gereği rotasyona tabi kamu personeli bundan sonra internet, dijital yayın ve cep telefon aboneliklerini ceza ödemeden sona erdirebilecek. 

 

Kaynak: HaberTürk

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim