Öğretmen Diyarı

ASİL ÖĞRETMENLİĞE GEÇİŞ SINAVI KONUSUNDAKİ KARAR DEDİĞİMİZ ŞEKİLDE ÇIKTI

Aday öğretmenlerin asil öğretmenliğe geçişinde sınava girmelerini öngören düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istemini görüşen Anayasa Mahkemesi, 24 Kasım 2014 tarihli haberimizde belirttiğimiz şekilde Karar verdi.

 

Anayasa Mahkemesi, 4 Aralık 2014 tarihinde yaptığı toplantıda, bazı yasal düzenlemelerin çeşitli hükümlerini Anayasaya aykırı bularak iptal ederken, 6528 sayılı “Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un bir hükmünün Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini yerinde görmedi.

 

6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 43 üncü maddesine “Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanırlar. Uygulanacak olan sözlü sınavda aday öğretmenler;" şeklinde bir fıkra eklenmişti.

 

Bu fıkranın Anayasaya aykırı olduğu iddiasını görüşen Anayasa Mahkemesi; fıkrada yer alan “yazılı ve sözlü sınava” ibaresinin, 10.9.2014 günlü 6552 sayılı Kanun’un 95. ve 19.11.2014 günlü 6569 sayılı Kanun’un 24. Maddeleriyle değiştirilmesini gerekçe göstererek, konusu kalmayan bu cümleye ilişkin iptal ve yürürlüğünün durdurulması istemi hakkında KARAR VERİLMESİNE YER OLMADIĞINA; fıkranın diğer bölümünün ise Anayasa’ya aykırı olmadığına ve iptal ile yürürlüğünün durdurulması istemlerinin REDDİNE Karar verdi.

 

Anayasa Mahkemesi tarafından konuya ilişkin iptal kararı verilmeyeceğini de ifade ettiğimiz haberimiz için tıklayınız …

 

 

 

kaynak: "memurunyeri.com"

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol