Öğretmen Diyarı

Asgari Ücretli Öğretmen Çalıştırılmamalı

Asgari ücretli öğretmen çalıştırılmasına artık bir son verilmelidir.

 Asgari ücretle çalışan öğretmenler son bulmalıdır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, 2015 yılı Şubat ayında 15  bin atama yapılacağını açıkladı. 278 bin tane atama bekleyen branş ve sınıf öğretmeni atanmayı beklerken ve okullarımızda şu an 40 bin civarında ücretli öğretmen çalıştırılırken 15 bin atama yapılmasını ÖĞ-DER  olarak doğru bulmuyoruz. Bakanlığımıza ve vekillerimize sesleniyoruz okul açmakla eğitim yapılmıyor. Eğitimin asıl öznesi olan öğretmen yoksa, ücretli öğretmenle eğitim yarım yamalak yapılıyorsa başarıdan nasıl söz edilebilir. 20 ilçemiz var. Hangi ilçemizde Milli Eğitimlerimiz gerçek öğretmen kadrosu ile çalışabiliyor. Birçok ders farklı branşlarla vekillerle dolduruluyor. Bunun için ÖĞ-DER ERZURUM ŞUBESİ olarak belirlediğimiz şu hususların Bakanlığımızca acilen uygulamaya konulmasını istiyoruz.

 

1- Milli Eğitimin gerçek öğretmen ihtiyacı ortaya çıkarılmalıdır.

 

2- Bakanlığımız sözleşmeli öğretmen ayıbından kurtulduğu gibi Asgari ücretli yani ücretli öğretmen çalıştırılması ayıbına da son vermelidir. Bu noktada Bakanlığımız kabahati Maliye'ye atmamalıdır. Sözleşmeli konusunda olduğu gibi eğer istenirse ücretli öğretmen sorunu da çözülebilir. 

 

3- Doğu da birçok okulda öğretmen sıkıntısı farklı branşlardan sağlanırken asıl branşların kapıda atama bekletilmesini doğru bulmuyoruz. Doğuda binlerce öğretmen ihtiyacı var.

 

4- En az 30 bin öğretmen ataması için şubatta yeni bir çalışma yapılmalıdır.

 

5- Milli Eğitimde uzun yıllardır görev yapan Mühendislik Fakültesi mezunu sınıf öğretmenleri kendi mezun oldukları alanlarla ilgili bakanlıklara özellikle Tarım bakanlığına veya diğer bakanlıklara mezuniyet branşlarında mühendis olarak geçişi sağlanarak onların yerine de sınıf öğretmeni ataması yapılmalıdır. Bunların sayısının 20 bin üzerinde olduğu belirtiliyor. Bu sorun çözülürse atama bekleyen 20 bin sınıf öğretmeni için atanma fırsatı oluşturulabilir.

 

ABDULLAH İKİNCİ

ÖĞ-DER (ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ)

ERZURUM ŞUBE BAŞKANI

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol