Öğretmen Diyarı

Artık her önüne gelen öğretmen olamayacak

YÖK atanamayan öğretmenlerin sayısının hızla artması ve niteliğin düştüğü gerekçesiyle eğitim sisteminde yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.   YÖK’ün dün açıkladığı kararlara göre eğitim fakültelerinde ikinci öğretimler kapanacak. Bu yıl sadece 15 bin kişi formasyon alabilecek. YÖK ayrıca 15 bin kişinin formasyon alabileceği üniversiteleri de açıkladı. Türkiye'den 103, Kıbrıs'tan da 5 üniversite formasyon verebilecek. YÖK’ün kararına eğitim dünyasında da destek geldi.

Eğitim Uzmanı Sait Gürsoy, YÖK’ün açıkladığı yeni formasyon sistemi ve eğitim fakültelerindeki ikinci öğretim fakültelerinin kapatılacak olmasının doğru bir karar olduğunu söyledi. Gürsoy ayrıca, “İhtiyaç olmayan bölümler var bir de öğretmen atamalarında bir şişkinlik var. İkinci öğretimin kaldırılmasıyla birlikte bu yığılma ilerleyen yıllarda azalacaktır. YÖK’ün almış olduğu karar doğru bir karardır” sözleriyle sistemin değişmesinin faydalı olacağını belirtti.

Eğitim Uzmanı Sait Gürsoy, YÖK’ün dün öğretmen adayları için vermiş olduğu pedagojik formasyon kararını AjansHaber’e değerlendirdi:

Eğitim fakültelerinde hem gündüz hem de ikinci öğretim vardı. Burada tabii ki bir branşta fazla sayıda öğretmen yetişiyordu, bunun da ihtiyaç olup olamaması söz konusuydu. İhtiyaç olmayan bölümler var bir de öğretmen atamalarında bir şişkinlik var. İkinci öğretimin kaldırılmasıyla birlikte bu yığılma ilerleyen yıllarda azalacaktır. YÖK’ün almış olduğu karar doğru bir karardır.

YÜKSEKLİSANS ŞARTI

Yüksek lisans öğrencilerine formasyon verilecek olması doğru bir karar. Yüksek lisans öğrencisinin formasyon alacak olması eğitim seviyemizi yükseltir. Ancak günümüzde yüksek lisans yapmak şart hale geliyor.  Bu da toplumun kültürel olarak da yukarı seviyelere çıkmasını sağlayacaktır. Bu da ilerleyen süreçte daha belirgin halde karşımıza çıkacaktır.

Bu yıl formasyona bir kısıtlama getirildi. Türkiye’deki 103 üniversiteye ve Kıbrıs’taki 5 üniversiteye formasyon hakkı verildi. Vakıf üniversiteleri ve Kıbrıs’taki üniversitelere ortalama 50 kontenjan verilmiş. Bu da rakamın düşürülmesine ve öğretmen kadrosunun da oluşturulması için getirilen son derece doğru bir hamle. Üniversitelerde ihtiyaca göre bu kontenjanlarını kullanacaklardır.  Alınan karar doğrudur. Daha önce büyük rakamlar vardı, herkes formasyon almaya çalışıyordu. Formasyon alanlar da öğretmen statüsünde atama bekliyorlardı. Devletin tüm atama bekleyen öğretmenleri atama gibi bir durumu da söz konusu olmadığından olumsuzluk ortaya çıkıyordu.

 

“EĞİTİM AKADEMİSİ KURULMALIDIR”

İlerleyen süreçte mutlaka eğitim akademisi kurulmalıdır. İnsan yetiştirecek kişi çok özel bir kişilik olmalıdır. Belirli niteliklerden geçtikten sonra öğretmen olmalıdır. İlerleyen süreçte direk formasyon buradan verilecek ve gerçek öğretmenlik unvanını alan kişiler öğretmen olarak gençlerimizin karşısına çıkacaktır.

“ÖĞRETMENLERİN BAŞKA ALANLARDA KENDİNE İŞ BAKMALARINDA YARAR VAR”

İster açık öğretim, ister örgün eğitim olsun ya da ister eğitim fakültesi olsun ya da bir başka fakülte olsun bu insanlarımız için öğretmen olunma hakkı verilmiş ve bu insanlar atama bekliyor. Ancak bir taraftan da okullarımızın öğretmen ihtiyacına bakılması lazım. Öğretmen olarak atanarak beklenebilir ancak devletin herkesi atama gibi bir şansı yok.  Öğretmen olan kişilerin başka alanlarda da kendilerine iş aramalarında bence yarar var. Bu yığılma belirli bir süre sonra yok edilecek. Şartlar getirilecek, standartlar ortaya koyulacak. Bu şartlar ve standartlara uyanlar öğretmen olacak.

“2014 LYS’NİN İPTAL OLMASI GİBİ BİR ŞEY SÖZ KONUSU OLAMAZ”

2014 LYS ile ilgili bir soruşturma var ve bunun sonucu ne olur bilemem. Ancak buradan negatif bir sonuç çıkarsa 2014 LYS sınavı şaibeli olur.  Çıkacak sonucun iyi değerlendirilmesi lazım. 2014 LYS’yi iptal ederseniz, o yıl sınava girenlerin tekrardan sınavlarının değerlendirilmesi ve yeniden yerleştirilmesi gerekiyor. Ben böyle bir durumun söz konusu olacağını sanmıyorum. Böyle bir durum büyük bir kaosa yol açar. Eğer böyle bir olay var ise bu olayla ilgili ceza verebilirsiniz. Ancak herhangi bir iptal  söz konusu olamaz. Cezası varsa ceza verilebilir ancak sınav iptal olmaz.


Kaynak: www.AjansHaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim