Öğretmen Diyarı

Anasınıfı öğretmenlerinin 300 dakika zulmü bitmeli

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm ilkokullarda 40 dakikalık 6 ders saati üzerinden eğitim öğretim veren sınıf öğretmenleri her kırk dakikada bir en az 10 dakika ders arası (teneffüs) verirken günde 240 dakika ders yapıp girdikleri dersler karşılığında haftalık 30 saat ders görevi yapmış sayılırken, Anasınıfı öğretmenleri günde 300 dakika aralıksız olarak çalışıyorlar. Aralıksız olarak üç yüz dakika derse giren öğretmenler ders arası gibi bir olanağa sahip olmazken, sınıf öğretmenlerine göre, günde bir saat fazla ders yapıp aynı miktarda, yani 30 saat ders görevi yapmış sayılıyorlar. Bu da anasınıfı öğretmenlerinin haftada 5 saat, ayda ortalama 20 saat fazla çalışmalarına karşın bu fazla mesailerinin maddi karşılığını alamadıklarını gösteriyor. Peki durum sadece bundan mı ibaret. Hayır!
Anasınıfı öğretmenleri yaşları çok küçük olan öğrencilerle muhatap olup onlara eğitim veriyorlar. Yaş seviyesi düştükçe çocukların eğitimlerinin daha da zorlaştığı açık bir gerçek olarak ortada dururken, 1. sınıf öğretmenine göre yükünün daha da hafifletilmesi gereken anasınıfı öğretmenleri, bırakın hafiflemeyi, aralıksız olarak yaptıkları 300 dakikalık ders süreleri ile adeta ağır bir yük altında ezilmektedirler. Minik öğrencilerin henüz toplumsal kurallara bile uyum sağlamayı yeni öğrendikleri bu eğitimin ilk aşaması olan sınıflarda oldukça zorluk yaşayan anasınıfı öğretmenleri birkaç dakikalığına bile derslerinden çıkıp hava alamamakta, öğrencilerinin yanından 1 dakika bile ayrılamamaktadır. Zira en ufak bir sorun oluşması durumunda direkt olarak öğretmenler sorumlu tutulmakta.
Peki bu kadar mı, tabiiki hayır!
Anasınıfı öğretmenleri özellikle gelir seviyesi düşük olan bölgelerde ve köy okullarında beslenme saati sonrasında öğrencilerin kirlettiği alanları kendileri temizlemek zorunda kalmaktalar. Çoğu okulda öğretmenler kurulu toplantılarına bile okul müdürleri tarafından çağrılmadıkları oluyor. Bunun gibi çok sayıda sorun sayılabilir. 
Anasınıfı öğretmenleri tüm bu sorunlara görev aşkı ile göğüs geriyorlar. Görevlerini severek, meslek aşkı ile yapıyorlar. Ancak bu haksız uygulamanın değiştirilmesinin zamanı geldi ve çoktan geçti bile.
Milli eğitim bakanlığının çok acil olarak anasınıfı öğretmenlerinin bu mağduriyetini gidermeli, ek derslerini hakkaniyet çerçevesinde ödemeli, ders saatlerinde sorunları çözecek uygulamalara gitmeli, her anasınıfı olan okula sadece anasınıflarında çalışmak üzere yeterli personel vermeli, diğer ders öğretmenler gibi anasınıfı öğretmenlerine de en azından öğretmenler odasında bir çay içme ve dinlenme arası hakkı vermelidir.

Cevat Artun

 

Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Elif 2 yıl önce

Bizler sınıfımızdan çıkamadığınız için Okulda bizi yok sayıyor yada bir müddet sonra varlığımızı unutuyor idarecilerimiz veya diğer öğretmen arkadaşlarımız

Avatar
Neslihan 2 yıl önce

Malesef:(

Avatar
Ezgi 2 yıl önce

Görüşlerinizi saygıyla okudum. Öncelikle kullandığınız terminolojideki çok büyük bir hatayı düzeltmek isterim. Okul öncesi eğitim programında DERS diye bir kavram YOKTUR. Zira günlük eğitim akışını incelerseniz durumu fark edersiniz. Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan 2013 Okul Öncesi Eğitim Programında etkinlikler vardır. 60 aylık çocuklara uygun, sıkılmadan çalışabilecekleri biçimde hazırlanan programı uygulamayı kendine zulüm gören öğretmenimizi öz değerlendirme yapmaya davet ediyorum.

Avatar
Onur 2 yıl önce

Ezgi hanım kastedilen üzüm yemektir, bağcıyı dövme niyetiniz açık. Olayı saptırmaya, topu taca atıp oyunu soğutmaya gerek yok, EKDERS ücretinizi alırken "yok ben derse girmiyorum, terminolojimde ders yok o parayı alamam" diyorsanız sizi takdir ediyorum. Etkinlik saatimiz 40dk olarak düzenlensin demek yerine programı uygulamayı zulüm... filan demeye gerek yok.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim