Öğretmen Diyarı

Anaokulu (Kreş) Öğretmeni Nasıl Olunur?
 Bayanların en çok seçtiği ve çocukları seven birinin rahat bir şekilde yapabildiği mesleklerin başında anaokulu (anasınıfı) ya da diğer ismiyle kreş öğretmenliği gelmektedir. Diğer bölümlere göre atamalarının biraz daha kolay olması ve çocuklarla içli dışlı olan bayanların bu sevgiyle aynı zamanda para kazanabilecek olmasından dolayı tercih edilen bir bölümdür. Elbette bu mesleğinde kendine göre zorlukları vardır. Bazen ufak çocuklarla ilgilenmek eğlenceli olsa da kimi zaman da çok zor bir hale gelebilir. Anaokulu öğretmeni olmak istiyorsanız ve nasıl olunacağını bilmiyorsanız bu makalede bunları adım adım anlatacağız.
1Üniversitenin ilgili bölümlerinden birini okuyun.
Liseyi bitirmenin akabinden şu bölümlerden birini okumalısınız: Okul Öncesi Öğretmenliği,Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Anaokulu öğretmenliği,Ev Ekonomisi Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü
Çocuk Gelişimi bölümü mezunlarından Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz yüksek Lisans programını veya MEB ve YÖK işbirliği ile açılan Pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlayanlar da bu alanda öğretmen olarak atanabilirler.
Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Bölmünden mezun olup sonrasında herhangi bir alanda Yüksekokul olumalısınız. Yüksek okuldan mezun olmanız sonrasında Sınıf Öğretmenlerine Yönelik Okul Öncesi Eğitim Öğretmenliği Eğitim Seminer Çerçeve Programı’nı başarıyla tamamlamalısınız.
Okul Öncesi Öğretmenliği’ne kaynak teşkil eden Yükseköğretim Programları’ndan herhangi birinden mezun, sözleşmeli yahut kadrolu ataması yapılmamış öğretmenseniz bu durumda Anaokulu alanında Yüksek Lisans yaparsanız Anaokulu öğretmeni olmaya hak kazanırsınız.
Açıkögretim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği Bölümünde okuyup Önlisans mezunu olduğunu belgelendirenler.

 

anaokulu-kres-ogretmeni-nasil-olunur-adim22KPSS sınavına girin. Eğer devlette kadrolu olarak çalışmayı düşünüyorsanız Temmuz ayında yapılacak olan KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavına başvuru yapmalısınız.
2015 senesi için KPSS A Grubu ve Öğretmenlik başvuru tarihleri: 6 Mayıs 2015 ile 21 Mayıs 2015 tarihleri arasındadır.
Bu sınava başvuru işlemini internet üzerinden yapabilmek için buraya tıklayın. Açılan sayfada KPSS A-Grubu Öğretmenlik sekmesine tıklamanız yeterlidir.
Tabi ki internet üzerinden başvuru yapmadan önce her oturum başına 50TL olmak üzere bankaya para yatırmanız gerektiğini unutmayın. Para yatırabileceğiniz noktalar: Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı, Halkbank ATM ve İnternet bankacılığı, Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç), Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç),Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı, Tüm PTT iş yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)
 

anaokulu-kres-ogretmeni-nasil-olunur-adim33Tercih yapın. Sınavınızın sonuçlanmasından sonra atama yerleri için tercihler yapmanız gerekmektedir. Puanınızın durumuna göre tercihler yapın.
Puanınız düşükse fazla yüksekten uçmamalısınız, çünkü açıkta kalabilirsiniz.
 

4Göreve başlayın. Eğer yeterli puan alıp tercih yaptığınız yere atanabilirsiniz Anaokulu Öğretmeni olarak göreve başlamış olursunuz. Atanamadıysanız bunu dert etmeyin. Alternatif olarak özel kreşlerde de öğretmenlik yapabilirsiniz. Bunun için özel kreşe gidip bizzat konuşmalısınız. Özel bir işletme olduğu için kendi şartları bulunmaktadır.

 

 

İpuçları:
Diplomanızı almakla birlikte yeterli bütçe ve çevreniz varsa kendi özel anaokulunuzu açabilirsiniz. Böylelikle atanma maaş derdi olmadan kendi işinizin patronu olmuş olursunuz.
Anaokulunu yapacak kişinin her şeyden önce çocukları seven kişiler olması lazım. Çünkü bu mesleğin ana malzemesi çocuklar.
 Güler yüzlü, adil, bakımlı ve temiz olmak belki de en önemli kriterlerden biridir. Karşınızdaki çocuktan ne bekliyorsanız siz önce o şekilde olmalısınız.
Halen ilköğretim okullarında görevli norm kadro fazlası sınıf öğretmenleri ile sınıf öğretmenliği alanına kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olup, kadrolu veya sözleşmeli olarak atanamamış olanlardan okul öncesi eğitim alanında düzenlenecek 14.10.2009 tarih ve 2975 sayılı yazı eki Sınıf Öğretmenlerine Yönelik Okul öncesi Eğitim Öğretmenliği Eğitim Seminer Çerçeve Programını (60 saat) başarı ile tamamlayanlar da Anaokulu öğretmeni olabilmektedir
 

 

Uyarılar:
Anaokulu öğretmenliği yapacak kişinin, çocukların psiko-motor beceri ve pedagojik gelişim hakkında geniş bir bilgiye sahip olması gerekmektedir.
Birçok çocuk tarafından rol model alınacağınızı ve bundan dolayı giyiminize, konuşmanıza dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.
Fazlasıyla sabır gerektiren bir meslek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
Devlet bünyesindeki anaokullarında öğrenci sayısı fazla olabilir, bu da hem verilecek eğitimi hem de sizi olumsuz etkileyebilir.
Anaokullarında genellikle teneffüs arası yoktur.
Birçok okulda yeterli yardımcı personel bulunmamaktadır. Bundan dolayı araç-gereç temini vb. sorunlarla baş başa kalmanız muhtemel.
Ufak bir çocuğa tuvaletini yapmayı bilse de eşlik etmek yorucu olabilir.
 

 

 

Kaynaklar:

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim