Öğretmen Diyarı

Anadolu Öğretmen Liselerinde Görevli Öğretmenler

Bir sonraki eğitm öğretim yılından itibaren ülkemizin en köklü okullarından anadolu öğretmen liseleri tarihe karışacak. Bakanlığın eğitimde çok programlılığı önlemek amacıyla yaptığı uygulamada anadolu öğretmen liseleri anadolu liseleri fen liseleri veya meslek liselerine dönüştürülecek. 

 

Ayrıca sosyal bilimler liseleri de bu dönüşümden nasibini alacak, aynı şekilde bu okullar da anadolu lisesi veya meslek lisesi olarak dönüştürülecek. Bu dönüşüm sonucunda anadolu öğretmen liselerinde çalışan öğretmenler en büyük zararı görecek. Zira dönüşüm sırasında ders çizelgeleri ve programları değişeceği için pek çok öğretmen bir anda norm fazlası durumuna düşecek. Öğretmenlerin ders yüklerinin değişmesi onları norm fazlası yapacak ve atanmalarında sorunlar oluşacak. Pek çok öğretmen yıllardır görev yaptığı bu okullardan ayrılmak veya başka okullara geçmek durumunda kalacak.

 

Bu atamalar sırasında öğretmenlerin hizmet puanlarına göre sosyal bilimler veya fen liselerine atanması gerekecek. Bilindiği gibi bu atamalarda puanların çok yüksek olması gerekiyor. Ancak büyük ihtimalle pek çok öğretmen bu kıstası karşılayamayacağı için norm fazlası durumuna düşecek ve nereye atanacağı belli olmayacak. Bakanlığın tekrar bir mağduriyet yaşatmaması adına bu öngörüyle hareket etmesi ve öğretmenler için yeni bir atama formülü bulması gerekiyor. 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim