Öğretmen Diyarı

ALO 147'YE BAKIN NELER ŞİKAYET EDİLİYOR

 

Okul yöneticileri ve öğretmenlerini rencide eden tavır ve hâller sergilenip kurumları, yöneticileri ve eğitim camiasının geneli yıpratılmıştır.

Sistemde sürekli suçlu arayarak olumlu iletişim ortamları kurulmamış; öğretmenler, yöneticiler, veliler, sendikalar suçlu ilan edilmiştir.

Öğretmenlerin eş durumu atamalarını çözmek bir yana ailelerin parçalanmasına kadar varan bu süreci yönetemeyip konu, içinden çıkılamayacak bir hâle getirilmiştir.

Çarpık dönüşüm sonrasında sınıf öğretmenliği fazlasının doğması, yöneticilerin norm fazlası konumuna düşürülmesi, alan değişikliği gibi yanlış çözüm yollarının uygulanması gibi hatalı politikalarla Bakanlığa duyulan güven sarsılmıştır. 

Zühal Topçu Alo 147 hakkında da şunları söyledi;
 
Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde kurulan ALO 147 Öğretmen ve Yönetici Şikâyet Hattı var ki, öğretmenleri ve yöneticileri canından bezdiriyor. Bütün kararlar öğrenci merkezli alınmaya çalışılırken öğretmen neredeyse yok sayılmıştır. ALO 147 telefon hattıyla binlerce öğretmen ve idareci yerli yersiz iftira ve ihbarlarla aşağılanmış, soruşturmalar birbirini takip etmiştir.

Sizlere bir örnek vermek istiyorum: ALO 147 hattını arayan bir veli bir okul müdürü hakkında "Müdürün okuldaki malzemeleri kamyonla götürdüğü" şikâyetinde bulunuyor. Bu şikâyeti ve iftirayı yapan veliden delil ve görüntü istenmeden bu durum okul müdürüne soruluyor. "Gece okuldan kamyonla her gün bir şeyler götürüyormuşsunuz; lütfen cevap yazınız" Okul müdürü 147'yi arayarak bu iftiranın sahibini soruyor ancak bu bilgi kendisiyle paylaşılmıyor. Onuruyla, gururuyla oynanan bu okul müdürünün yerine lütfen kendinizi koyunuz.

Yine bir örnek de öğretmen üzerinden verelim: Bir veli ALO 147 hattı üzerinden öğretmenin çocuğuna kötü davrandığını ve hakaret ettiğini şikâyet ediyor. Okul müdürü şikâyet edilen öğretmen hakkında işlem başlatıyor. "Hangi öğrenciye hakaret edilmiştir? Araştıralım." Ancak ALO 147 hattı "İsim veremeyiz, gizlidir." diyor. Okul müdürü ne cevap verecek? ALO 147 inanın amaca hizmet etmiyor. Artık, öğrenciler bile sınıfta öğretmene 147 şikâyet hattı tehdidinde bulunuyorlar.

 

 

Kaynak: www.kamudan.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
metin lider 2 yıl önce

1. Eğer bir ihbar ya da şikayette bulunacaksam açıkça adımı ve iletişim bilgilerimi de veririm. Çünkü doğru söylüyordurum.
2. Şikayetler asılsız çıkması halinde şikayet sahibi iftira suçundan yargılanmalı.

Avatar
çiğdem 2 yıl önce

alakası yok peki okulda kantinde çocuklara vampir dişi cadı tırnağı patlayan şeker falan satıyorlar ilkokul 1. sınıf öğrencilerine ve şikayet ediyoruz gerekli inceleme yapılacak diyorlar netice hala satışlara devam...hiç bir şeyi 147 nin sonuçlandırdığını görmedim.

Avatar
hasann 2 yıl önce

Veli şikayet hattı kurulmalı

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim