Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliğinde 2. Üniversite Okuyanlara da Hak Verilmeli

İçeriği henüz resmi bir hüviyet emsali olmamasından dolayı net diyemeyiz ama üç aşağı beş yukarı bazı konularda net gibi.

 

  Bildiğimiz gibi; Milli Eğitim Bakanlığı; personelinin özellikle de öğretmenlerinin ilmi bakımdan donanımlı olmasını ve bununla beraber yeni bilim ve teknolojik gelişmelere hakim ve vakıf, ilmi yönden de standartların üstünde olmasını istiyor.

  Yapılacak alan değişikliğinde iki üniversite mezunu öğretmenlere de hak tanınmalıdır. Özellikle Talim ve Terbiye Kurulu'nun sınırlarını çizdiği alan hadisesine uyuyorsa, bu durumdaki öğretmenlere hak verilmelidir. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ile diğer fakültelerin resmi hüviyetleri aynıdır. Hele ki Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Felsefe bölümü mezunu öğrenciler pedogojik formasyonlarını aldığında öğretmen olmaya malik tüm şartları sağlıyorlarsa ve öğretmen olarak atanabiliyorlarsa bu hak sabittir ve iki üniversite bitiren eğitimcilere  de bu hak verilmelidir.

  Ayrıca, geçmiş yıllardaki alan değişikliği atamalarında iki üniversite bitiren öğretmenlere bu hak verilmişti ve hiçbir sorun da teşkil etmemişti. Bu yapılacak olan alan değişikliğinde de kesinlikle bu hak olmalıdır çünkü bu durum; "öğrenimi birden fazla alana kaynak teşkil eden" ibaresine dolaylı olarak uygundure. Üstelik çok ilde branş açığı varken bu hak uygulanmalıdır. Eğer uygulanmaz ise mevzuatta yeri olmasına karşın uygulanmayışından ötürü Milli Eğitim Bakanlığını bu konuda hayli sıkıntılı hukuki süreçler bekleyebilir.

  Dolayısıyla; resmi ve yönetmeliklere tamamıyla uygun olan bu hususu Milli Eğitim Bakanlığı yakın zamanda yapacağı alan değişikliği atamasında değerlendirmelidir.

 

Sedat DEGER/Eğitimci Yazar                                               

 

ttps://twitter.com/sedatdeger09

 

 

 

kaynak: Mebpersonel.Com 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim