Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliği Yapan Sınıf Öğretmeni Sayısı

2014 yılı Aralık ayı alan değişikliği yapan Sınıf Öğretmeni sayısı ne kadar? Açıklanan alan değişliği atama sonuçları sonrası en çok merak edilenlerden biriside bu sayı.

 MEBMEDYA- Milli Eğitim Bakanlığı 2014 Aralık ayı Alan Değişikliği duyurusunu yayınlamış ve geçtiğimiz haftalarda tercihler yapılmış, alan değişikliği sonuçları açıklanmıştı. Yapılan alan değişikliğinin kapsamı bu defa daha dar oldu. 2012'deki gibi geniş çaplı bir alan değişikliği yapılmadı. Durum böyle olunca alan değişikliği çok fazla öğretmenin ilgisini çekmedi.

 Sınıf Öğretmenleri için Teknoloji Tasarım ve Zihin Engelliler branşına geçişe izin verilmişti. Alan değişikliği sonucunda hangi branşa ne kadar geçiş olduğunu bakanlık açıklamamıştı. Geçiş sayılarının merak edilmesi norm kadro durumu dolayısıyla öğretmen atamalarını yakından ilgilendiriyor. Hangi branşa ne kadar geçiş olduğu ile ilgili hala resmi bir açıklama yok.

  Bu konu ile ilgili iddialara göre 2 bin 300 Sınıf Öğretmeninin alan değiştirdiği öne sürülüyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı en son norm güncellemelerini açıkladıktan sonra alan değişikliği yapıldı ve müdür atamaları gerçekleşti. İlkokul müdürlerinin Sınıf Öğretmeni olması zorunlu olduğu için Sınıf Öğretmenliğinde hem alan değişikliğinden hem de müdürlük atamalarından dolayı norm açığı oluştu. Norm açığı 12 bin 804 olan ve norm fazlası 10 bin 500 olan Sınıf Öğretmenliği'nin son gelişmelerden sonra norm fazlasının 8 binlere kadar düştüğü norm açığının ise 15 bin dolaylarında olduğu düşünülüyor. Bu düşünce doğru ise Sınıf Öğretmenliği MEB'in en çok ihtiyaç duyduğu öğretmen listesinde 1 veya 2 sıra yukarı çıkabilir.

 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi açıklama olur ise hem alan değişikliği verilerini hem de en son güncellenen norm kadro listesini siz değerli okuyucularımız ile paylaşacağız.  

 

 

kaynak: Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim