Öğretmen Diyarı

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN YAPILMIYOR?

2012 de yan alan değişikliği yapıldı ve birçok öğretmen zoraki alan değişikliği ile alanı dışına geçmek zorunda bırakıldı. Özelikle Sınıf öğretmenlerinin eş özründen dolayı tayini çıkmayınca Sınıf öğretmenlerine ya eşinizden , çocuğunuzdan ayrı kalacaksınız ya da alan değişikliği yapıp uzmanı olmadığınız alana geçiş yapacaksınız dendi. Aile herşeyin önünde geldiği için bir çok öğretmen istemedende olsa alan değişikliği yaptı. Çünkü MEB alan değişitiren öğretmenlere norm açıldığında alan değişikliği ile kendi alanlarına dönebileceğini söyledi. 2013 te alan rutin alan değişikliği yapan MEB alanına dönmek isteyen öğretmenlerin 3 te 1 inin ancak alanına dönmesini sağladı.

Devamında 2014 sadece sertifikaya alan değişikliği yaparak alan değişikliği bekleyen öğretmenleri şoka uğrattı. Diğer taraftan İkinci üniversite bitiren öğretmenler eşine , çocuğuna ve ailesine ayırması gereken vaktini 4 yıl boyunca okuyacağı üniversiteye ayırarak bu bölümlerden başarılı bir şekilde mezun olmuşlardır ve diplomaları ellerinde kalmıştır.  2015 yılında da alan değişikliği ile ilgili açıklama dahi yapmayan MEB biz yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenleri tedirgin bir bekleyişe sürüklemiştir.

MEB yetkililerinin gösterdiği eylemler yan alan değişikliğine karşı olduğunu ve yapılan yan alan değişikliğinden pişmanlık duyduğu izlenimi oluşturmaktadır. MEB’e çağrımızdır yan alan değişikliğinden pişmanlık duymak yeterli değildir eğer yan alan değişikliğinden pişmanlık duyuyorsa MEB'in biran önce rutin ( yönetmeliğe bağlı ) alan değişikliğini bütün normları açarak ve alan değişikliği tercih sayısını 10 dan 40 a çıkararak biran önce yapması gerekmektedir . Bu alan değişikliği sonucunda yaklaşık 10 bin öğretmen mezunu olduğu uzmanlık alanında isteyerek , aktif bir şekilde çalışarak eğitime daha faydalı olacaklardır.

Örneğin rutin alan değişikliği yapılırsa fen ve teknoloji öğretmenliğinden matematik öğretmenliğine yan alan değişikliği ile geçen öğretmen kendi alanı olan fen ve teknoloji öğretmenliğine geçecektir. Bundan dolayıdır ki yan alan değişikliğine karşı olan ve yan alan değişikliğinden pişmanlık duyan milli eğitim bakanlığı rutin ( yöneymeliğe bağlı ) alan değişikliğini biran önce yapmalıdır. Ve yine bundan dolayıdır ki yan alan değişikliğine karşı olan öğretmenler ve eğitimciler rutin alan değişikliğine destek olmalıdır. Bizler alan değişikliği bekleyen öğretmenler temmuz ayında atama ve yer değiştirme yapılmayacağı için temmuz ayının rutin alan değişikliği ayı olmasını ve rutin alan değişikliğinin temmuz ayı içerisinde yapılıp sonuçlanmasını istiyoruz.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim