Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliği İsteyen Öğretmenlerden Çağrı

2012 YILINDA MEB BAKANI ÖMER DİNÇER ÖĞRETMENLER İKİNCİ ÜNİVERSİTEYİ OKURSA OKUDUĞU BRANŞA ALAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPMASINI SAĞLAYACAĞIZ DEMİŞTİ

2012 yılının yaz tatilinde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer katıldığı bir Programda öğetmenlik gönül işidir kimseye zorla öğretmenlik yaptıramazsınız , biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğretmenin mesleğini severek yaptığında başarılı ve faydalı olacağını düşünüyoruz demişti. Milli eğitim bakanı Ömer Dinçer öğretmenliği yapmak istemeyen Öğretmenlerimize kurum bulup o kuruma geçmesini sağlayacağız demişti ve ayrıca öğretmenimiz ikinci üniversite bitirdiğinde öğretmenimizin istemesi halinde o alanda öğretmenlik yapması için alan değişikliği yaptıracağız demişti şimdi ise Milli eğitim bakanlığı yetkilileri ve Bakanımız biz rutin alan değişikliği bekleyen öğretmenlere ''ekmeğiniz var şükredin demektedir.'' Şimdi bizler soruyoruz 3 yılda ne değişti de Milli Eğitim Bakanlığı rutin alan değişikliği bekleyen öğretmenlere ; alan değişikliğine sıcak bakmıyoruz demektedir.

Milli eğitim bakanlığının yetkilileri bu kadar atama bekleyen öğretmen var iken alan değişikliği yapmamız yanlış olur demektedir. Rutin alan değişikliği bekleyen öğretmenler Milli Eğitim bakanlığında kadrolu öğretmenlerdir bundan dolayıdır ki öğretmen ihtiyacı 120 bin ise alan değişikliğinden sonra da ihtiyaç 120 bin olacaktır. Ve yine Milli Eğitim Bakanlığı branş öğretmeni olarak atama bekleyen binlerce öğretmenimiz var alan değişikliği yapmamız yanlış olur demektedir. Biz rutin alan değişikliği bekleyen 10 bin öğretmenin en az 8 - 9 bin öğretmen branş öğretmeni ve bu 8 - 9 binin de en az 2 bininin asıl branşı sınıf öğretmenliği ve sınıf öğretmenliğine dönmek istiyor. Bu durumdan milli eğitim bakanlığı yetkilileri ve sendika yetkilileri ya habersizdir ya da durumu görmezden gelmektedir.

Bizim için asıl üzücü olan durumların başında gelen ise Milli Eğitim bakanlığının yapmış olduğu bu yanlış uygulamaya asıl görevleri bizim hakkımızı savunmak olan eğitim sendikalarının sessiz kalmasıdır . Sendikalarımıza çağrıda bulunuyoruz rutin alan değişikliğinin yapılması için Basın açıklaması yapıp Milli Eğitim Bakanlığına başvuruda bulunun ve rutin alan değişikliği yapılana kadar rutin alan değişikliğinin takipçisi olun . Biz Rutin alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin haykırışları alanımıza kavuşana kadar devam edecektir.


***


MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE BAKANLIK BÜROKRATLARI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLERE HANGİ MANTIKLA ALANINIZA ALIŞIN DEMEKTEDİR

Bilindiği gibi alan değişikliği son yıllarda yönetmeliğe uygun yapılmamaktadır. Ve bu durum rutin alan değişikliği bekleyen öğretmenleri mağdur etmektedir Rutin alan değişikliği bekleyen öğretmenler defalarca durumu Mili eğitim bakanlığına ve bürokratlarına bildirmelerine rağmen Milli eğitim bakanlığından alanınıza alışın , Milli eğitim bakanlığı tarafından rutin alan değişikliği mecbur olunmadıkça yapılmayacaktır cevabını almaktadır . Biz eğitimciler bu cevap karşılığın da çok ta şaşırmadık çünkü bize bu cevabı veren yetkililerin çoğunluğunun eğitimci kökenli bürokratlar olmadığını biliyoruz ve eğitimin ciddiyetinden anlamadıkları için bizlere böyle inanılması güç savunmalar yapmaktadırlar.
Bizim çağrımız Milli Eğitim Bakanlığında çalışan eğitim kökenli bürokratlar ve yetkilileredir .Lütfen bu duruma müdahale edin bizler mezunu olduğumuz alanda çalışmak istiyoruz. Şuanda tarih öğretmeni sınıf öğretmenliği yapıyor ve sınıf öğretmeni tarih öğretmenliği yapıyor bunun örneği dünyanın gelişmiş veye geri kalmış hiç bir ülkesinde yoktur. Hatta bunun örneği Türkiyede hiç bir bakanlıkta da yoktur düşünsenize sağlık bakanlığında hemşirenin ameliyat yaptığını veya sağlık memurunun doğum yaptırdığını ve sağlık bakanlığı yetkililerinin alanınıza alışın açıklaması yaptığını neler olurdu. Fakat Bunun örneği şuanda Milli Eğitim Bakanlığında 50 binin üzerinde öğretmende mevcuttur bu örneklerin azalması adına isteyen öğretmenler için rutin alan değişikliğinin hemen yapılması ve herkesin kendi alanında çalışması gerektiğini düşünüyoruz.Rutin alan değişikliğinin yapılmaması kendi alanımız dışında çalışmak zorunda kalmamız karşısında bizler rutin alan değişikliği bekleyen 10 bin öğretmen artık öğretmenlikten ve öğretmekten haz almamaya başladık.
Nedense eğitim yazarları ve yetkililer bu mantıkdışı uygulamayı hiç gündemlerine bile almadılar. Halbuki bu konu sadece rutin alan değişikliği bekleyen 10 bin öğretmeni olumsuz etkilemiyor. Onların okuttuğu yüzbinlerce öğrenciyide olumsuz etkiliyor çünkü bizim alanımız dışında öğretmenlik yapmamız meslek şevkimizi kırıyor ve verimimizi büyük oranda etkiliyor. Eğitim yazarlarının ve yetkililerin acilen bu konuya müdahale etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ve durumun böyle devam etmesi halinde istifa etmeyi bile düşünüyoruz.
Rutin alan değişikliği bekleyen öğretmenler ; masa başı ve anlık alınan mantık dışı karardan biran önce Milli eğitim bakanlığının vazgeçmesi ve rutin alan değişikliğinin en az 40 tercih hakkı verilip bütün normlar açılarak acilen yapması gerektiğini düşünüyoruz.

YÖNETMELİĞE UYGUN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLER........


***

2015 şubat ayında alan değişikliği ile sınıf öğretmenliğinden özel eğitim öğretmenliğine geçtim. Bu alanda yeterli birikimim olmadığını gördüm. Bakanlığımız bizim verimli olabileceğimiz eski alanımıza dönme imkanı vermelidir. sizden bu konuda yardım istiyorum. MEB bu konuda öğretmen lehine hareket etmeli. teşekkür ederim.


***

Sevgili yetkililerim ben mezuniyet alanıma geçip mutlu huzurlu ve verimli çalışmak isteyen bir öğretmenim. Lütfen Allah rızası için bu sesimize kulak verin ve çaresizlerin çaresi olun. Bir an önce alan değişikliğinin yapılması dileğiyle şimdiden çok teşekkür eder Allah razı olsun diyorum. Mutlu huzurlu günler...

egitimajansi.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim