Öğretmen Diyarı

Alan değişikliği bekleyenler muhatap arıyor
Kasım ayına girdik. Öğretmenlerin azımsanamayacak bir kısmı haziran ayından bu yana alan değişikliğinin ne zaman yapılacağını takip etmektedirler.

 

 

Bu öyle bir takip ki sosyal medyadan öğretmenler MEB bürokratlarına ulaşmaya çalışıyor. Sendikacılara ulaşmaya çalışıyor. Forumlarda alan değişikliğinin ne zaman yapılacağını istişare ediyorlar. Yorucu bir okul mesaisinden sonra öğretmen evinde biraz dinlenmek, biraz ailesi ile ilgilenmek ister. Ancak alan değişikliğinin hâlâ tebeyyün etmemesi öğretmenlerin bir çoğunun zamanlarını heba etmelerine neden olmaktadır.

Oysa MEB bu bekleyişi bir basın açıklaması ile bitirebilir. Şu tarihler arasında ve şu şartları taşıyacaklara yapacağız dersiniz. Olay çözülür.

Mevcut öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğine baktığımızda şu maddeleri görürüz.

"Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 44 – (1) Öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yüksek öğrenimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yüksek öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması kaydıyla mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.

(2) Bu kapsamda yapılacak alan değişikliği işlemleri haziran ayında Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.

(3) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(4) Talim ve Terbiye Kurulu kararlarıyla dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar.

(5) İstihdam alanı daralan öğretmenler, Talim ve Terbiye Kurulu karar ve görüşleri çerçevesinde mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler arasında yer alan derslerin öğretmenliğine istekleri de dikkate alınarak alan değişikliği yoluyla atanırlar.

(6) Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenlerin, alan değişikliğinin iptali istekleri dikkate alınmaz. "

Yeni hazırlanan taslakta ise öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğini ilgi maddesinde alan değişikliği tarihi idareye bırakılıyor ki bu tamamen yanlış ve öğretmenlerin bugün yaşadıklarının daha şiddetli duygularla yaşanmasına sebep olacaktır. Bu nedenle taslak yönetmelikte alan değişikliğinin ne zaman yapılacağının mutlaka yönetmelikte yer alaması gerekir. Aksi takdirde idare tasarrufuna bırakıldığında öğretmenler çok güçlükler çekecektir.

İnsanlar üniversite yıllarında yan alan dersleri almışlar, insanlar yüksek lisans ve doktora yapmışlar, insanlar okudukları üniversiteden bir lisans diploması almışlar ve insanlar ikinci üniversite okuyorlar.

İnsanlara bakanlık bir hak vermiş teknoloji ve tasarım alanına istersen geçebilirsin diye. Keza zihinsel engelliler alanına geçebilirsin diye. Öğretmenler de MEB'in bu tasarrufuna uygun olarak alan değiştirmiştir. Ancak mahkeme bu öğretmenlerimize bir yıl sonra hayır geçemezsiniz demiş ve tekrar eski alanlarına döndürülmüştür. MEB 540 saat zihinsel engelliler öğretmenliğine geçenlere , 90 saat da teknoloji ve tasarım branşına geçenlere kurs vermiştir. Bakanlık da 2014 mart ayında Talim ve Terbiye Kurulu aracılığı ile bu öğretmenlerin bu alanlara bahse konu sertifikalarla geçebileceği kararını çıkartmıştır. Ancak yasal mevzuat uygun hâle getirilmiş fakat bahse konu öğretmenler kurslarını tamamlamışlar ve beklemek durumund bırakılmışlardır.

MEB'in br an önce alan değişikliği takvimini gecikmiş de olsa açıklaması bu öğretmenlerimizin endişelerini ortadan kaldıracaktır.

MEB norm güncellemelerini de yaptığına göre artık alan değişikliği işlemini yapmalıdır.

Alan Değişikliği Bekleyen Öğretmenler

 

gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim