Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliği Beklentisi Ve Çözüm Önerileri

Gelecek yıl İlkokullarımız binalarının kapasite durumuna göre tam gün eğitime geçmek isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu duruma göre sınıf sayısı azalacağından norm fazlası sınıf  öğretmeni sayısında artma olacaktır. Bugün itibari ile görevi başında 2. Üniversiteyi bitiren öğretmenler var.

Bu bitirdikleri alanda  çalışmak istiyorlar. Kendilerini yenilediler ve daha başarılı olacaklarına inanıyorlar. Normal olarak  alan değişikliği istiyorlar. Bakanlığımız bu isteği görmesi gerekiyor.  

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan öğretmenlerin Yüksek Lisans veya doktora  eğitimini tamamladığında derece ve kademe ilerlemesi sağlanmaktadır. Görevi başında alanı  dışında başka lisans eğitimi veya üst eğitimi tamamlamış öğretmenlerimizi bakanlığımızın  değerlendirmesi gerekir. Bakanlığımız Öğretmen  alımlarında ilk atama ,kurumlar arası nakil ve açıktan atamayı kontenjan  durumuna göre yapmaktadır.

 Alan Değişikliğini; Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 60. Maddesi kapsamın da  her yıl  periyodik olarak illerde kontenjan dahilinde yapabilir.  2012 yılında istek veya zorunlu olarak alan değiştiren öğretmenlerimizin bir kısmı alanlarında  verimli ve başarılı olmadığını düşünmekte; alan değiştirdiği için pişmanlık duymaktadır.

Bu  düşüncede olan  öğretmenlerimize eski alanlarına dönmeleri sağlanmalıdır. Norm fazlası durumunda bulunan Öğretmenlerimizin  alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır. Anadolu Öğretmen Liselerinin Fen Liseleri ya da Anadolu Liselerine dönüştürülmesi sonucu  öğretmenlik meslek dersleri öğretmenlerinin norm fazlası olan  Öğretmenlik Meslek Dersleri  Öğretmenlerinin acilen Rehber Öğretmenliğe alan değişikliği sağlanmalıdır.

Mezun olduğu alan ile atandığı alan farklı olan örneğin; Biyoloji,Fizik,Kimya veya diğer alanlarda  mezun olup, Sınıf Öğretmenliği alanına atanan Öğretmenlerin mezun olduğu alana alan değişikliği  yapabilmeleri sağlanmalıdır. Birden fazla alandan diploması olan ikinci üniversite bitiren öğretmenlerin istediği alana alan  değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır. Bakanlığımızdan belirtilen alanlara bir an önce alan değişikliği yapabilmeleri sağlanmalıdır.

 Saygılarımla. Kuzey EGE

kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim