Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliği Bayramdan Önce Yapılmalıdır

Alan değişikliği nedir? Alan değişikliği lisans diploması yolu ile ya da yoğunlaştırılmış kurslar alarak elde edilen sertifikalarla  öğretmenlerin  bulunduğu alandan başka bir alana geçirilmelerine alan değişikliği denir. 

Alan değişikliğinde hedeflenen temel amaçları  iki kısma ayırabiliriz.

 

BİRİNCİ KISIM: Alan değişikliği ile hedeflenen  birinci amaç verimliliği arttırmaktır.Yani insanların almış oldukları eğitim formatına uygun işe ve alana kaydırarak verimliliği arttırmak ve o alanda çalışan insanların işlerini mutlu bir şekilde yapması sonucu kalitenin üst noktalara çıkmasını sağlamaktır. Alan değişikliğini kırmızı kart görmüş kalecinin yerine forvet oyuncusunun kaleye geçmesine benzetebiliriz.Kişi tarih öğretmenliğinden mezun olmuş iken o kişiyi sınıf öğretmenliğine atamak alan değişikliği işlemlerinin zaruret haline getirmektedir.

 

İKİNCİ KISIM: MEB'e bağlı olarak çalışan öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri, yenilemeleri, eğitim haklarını teşvik etmek noktasındadır. Bu alan değişikliğinde hedeflenen ise öğretmenlerin ikinci bir lisans eğitimi alarak farklı bir alanda uzmanlaşmasıdır ki günümüzde bu şekilde alan değiştiren öğretmen sayısı artmaktadır.

 

Alan değişikliği zamanında yapılmazsa neler olur? Alan değişiklikleri MEB'ce zamanında yapılmaz ise  ya da zamanında yapılsa da sembolik normlar ile  alan değişikliği yapılır ise MEB'e bağlı eğitim personeli kendini yenileme, geliştirme, okuma, dünyaya bakış noktalarında gerilere kalma tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir ki bu da çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim ordusunun  âtıl bir durum kesbetmesinden başka bir şey değildir.mebpersonelleri.com

 

Maalesef MEB son 2-3 yıldır alan değişikliklerini çok geciktirmekte âdeta öğretmenlerimize kendini geliştirme, okuma, yenileme demektedir.

 

Bizim de temennimiz alan değişikliğinin kurban bayramından önce tamamlanmasıdır.

 

 

Alan Değişikliği Bekleyen Öğretmenler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim