Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliği Başvuruları İçin Son Gün

Geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan alan değişikliği başvurusu için bugün son gün.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılmış ve alan değişiliği için başvurular alınmaya başlanmıştı. Alan değişikliği başvuruları için son gün 5 Aralık 2014 yani bugün gösterilmişti. Alan değişikliği başvurusunu yapmayan öğretmenlerimizin başvurularını bir an önce yapmaları gerekmektedir.

 

Alan değişikliği konusunda sınırlılık getiren MEB bunu yağtığı şu duyuru ile ilan etmişti.

Son yapılan 40 bin öğretmen atamasıyla öğretmen sayımız 851.854 olmuş ve norm kadroya göre öğretmen doluluk oranımız ülke genelinde %87,66'ya yükselerek tarihinin en yüksek noktasına ulaşmıştır. Hatta bazı illerimizde doluluk oranı %100'e ulaşmıştır. Alanlar bazında norm kadrolara göre doluluk oranları da bu orana yaklaşmıştır.

 

Gelinen noktada, yakaladığımız bu oranlarla öğretmenlerin alanlara ve illere göre dağılımında belli bir denge sağlanmıştır.

 

Gerek söz konusu dengenin bozulmaması, gerekse daha önce yapılan alan değişikliklerinden yansıyan olumsuz geri dönüşler değerlendirilerek alan değişikliğinin sınırlı tutulması ve bundan böyle uygulanmaması gerekli görülmüştür. Bu uygulamada atama bekleyen öğretmen adaylarının olası mağduriyetlerinin, adaletli dağılımı engelleyen hususların ve hukuksuzlukların önüne geçilmesi de göz önünde bulundurulmuştur.

 

Tüm bu gelişmelerden hareketle alan değişikliği; daha önce yapılan düzenleme gereğince "Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği Eğitim Programı" kapsamında 540 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenler ile "Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği Eğitim Programı" kapsamında 90 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan öğretmenlerin, bu alanlara alan değişikliği yoluyla atanmaları sınırlığında yapılmıştır.

 

Alan değişikliği başvuruları bugün sona ermektedir. Başvuru yapmak isteyen öğretmenlerin bir an önce başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Kaynak: Mebpersonel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol