Öğretmen Diyarı

Ak Partili Milletvekili, \

Öğretmen atamalarında bu yıl yapılacak atama sayıları merak edilirken bir açıklamada Ak Parti Manisa Milletvekili ÖZDAĞ'dan geldi.

 Her geçen gün öğretmen atamalarında heyecan biraz daha artarken, adayları umutlandıran bir açıklamada Ak Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'dan geldi. Özdağ resmi sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamada "Haziran ayında 50 Bin öğretmen atanır ümidindeyim" dedi. Bu açıklamanın ardından, öğretmen adayları arasında hızlıca yayılan bu açıklamanın ardından, gözler yeniden 2015 yılında ne kadar öğretmen atama yapılacağına çevrildi. 

Selçuk Özdağ'ın yapmış olduğu bu tahminden sonra öğretmenlerin aklında kulislerde böyle bir rakam mı dolaşıyor sorusu yer almaya başlarken, atamalarla ilgili daha öncesinden Başbakan tarafından açıklanan 15 Bin rakamının dışında bir açıklama bulunmamaktadır. 

Bu açıklama ile birlikte atama sayılarının ne olacağı oldukça merak konusu olurken, yaptığımız ankette öğretmen adaylarının büyü bir çoğunluğu bu yıl 70 ile 90 Bin bandı arasında atama olacağını tahmin etmektedir. Bu rakamların gerçek olmasının bu sene hayal olmadığını da belirten öğretmen adayları, özellikle dershane öğretmenlerininde bu sene kadroya alınacağı için ilk atamalarda kendilerinin mağdur edilmemeleri gerektiğini, bunun yanı sıra yeni yıla girmeden önce Mecliste görüşülen bütçe rakamlarında Milli Eğitim Bakanlığına ayrılan bütçenin geçtiğimiz yıllara oranlara büyük bir artış gösterdiğini, istenildiği zaman taleplerinin karşılanabileceğini öne sürdüler. 
Bu konuda yetkililerden, ünlülerden kendilerine destek olmalarını ve sayılarının neredeyse büyük bir il oluşturacak kadar fazla olduğunu belirtirlerken, yaz ayında yapılacak olan merkezi atamalarda en az 80 Bin kontenjan talep etmekteler. Giderek büyüyen bir kurum haline gelen Milli Eğitim Bakanlığının, 2015 yılı hedeflerinin gerçekleştirebilmesinin yolu yine öğretmen açığını kapatmaktan geçtiğini savunurlarken, aralarında yıllardır atama bekleyenlerin olduğunu ve bu durumun inanılmaz büyük bir etkide baskı oluşturduğunu belirttiler. Dışarıda atanamadığı için yeni bir işe başlarken bir öğretmene yakışmayacak şekilde muamele gördüklerini, bir taraftan yaşlarının ilerlemesine rağmen üniversiteden büyük bir hevesle mezun olurlarken daha sonrasında heveslerinin kursaklarında kaldığını ve artık bu kısır döngünün bir anca son bulması için tüm yetkililerden bu yılın atama yılı olması için mücadele vermelerini istiyorlar. 
İlerleyen aylarda açıklanacak olan rakamların şuan hayal ettikleri gibi olmasını, eğitime ve eğitimciye yapılacak olan yatırımın uzun vadede büyümekte olan ülkemizin büyüme oranlarında daha hızlı büyümesine etki olacağını ekleyerek, müjdeli haberler almak istediklerini söylediler. 
 
kaynak: mebmedya.com. Özel haber 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol