Öğretmen Diyarı

Ahlaklı Öğretmen Seçmeliyiz !

Medyada sıkça yer alan öğretmenin, öğrencisine tacizi gibi kötü örnekler öğretmen alımlarında bir şeylerin eksik olduğunu gösteriyor. Peki Ahlaklı Öğretmeni nasıl seçebiliriz?


Öğretmenlik alımlarında sadece bilgiye bakılmamalı. Çocuklarımıza akademik eğitimin yanı sıra, sosyal ve ahlaki eğitim de vermekle yükümlü olan öğretmenlerin sadece KPSS gibi salt bilgiye dayalı bir sınav ile öğretmenlik mesleğine alınmaları, ahlaki ya da psikolojik olarak hazır olup olmadıklarının hiçbir şekilde sorgulanmadığı bir sistem, kötü örneklerden de anlaşıldığı gibi hiç yeterli değil.

KPSS’de genel kültürünü, Türkçe bilgisini, Matematik yeteneğini, Tarih bilgisini ve Eğitim Bilimleri bilgisini sorguladığımız öğretmen adaylarının, mesleğe hazır olup olmadığını nasıl anlayacağız?

Bu bilgilere sahip olan birinin psikolojik probleme sahip olup olmadığı, ağır antidepresan ilaçlar kullanıp kullanmadığını ancak ve ancak kapsamlı bir soruşturma çerçevesinde tespit edebiliriz. Medyada sıkça yer alan öğretmenin, öğrencisine tacizi gibi kötü örnekler öğretmen alımlarında bir şeylerin eksik olduğunu gösteriyor.

Tam teşekküllü sağlık raporunda neden psikiyatri ya da psikolog değerlendirmesi olmaz? Bu onları aşağılamak değil, tam aksine statü değerlerini arttırmak için atılacak bir adım olarak görülmelidir. Avrupa Komisyonu’nun verilerine göre bazı ülkelerde 4 yıllık lisans eğitimi bile öğretmen olmak için yeterli değil. Öğretmen olmak isteyenlerin lisans eğitiminden sonra, yüksek lisans yapma şartları var. Eminim bu yüksek lisans eğitimi süresince, kişinin gerçekten hazır olup olmadığını inceliyorlardır.

Avrupa’nın ahlaki değerleri bizden farklı olduğu için, tam olarak onların yöntemini kullanmak yanlış olur. Ancak diğer ülkeler gibi, 4 yıllık lisans eğitimi yeterli olduğu sürece ve sadece KPSS gibi bir bilgi sınavı ile öğretmen seçtiğimiz sürece, işin ahlaki yönü eksik kalacaktır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir etik kural ise, bazı öğretmenlerin kendi dünya görüşlerine göre öğrenci yetiştirmeye çalışmasıdır.

Asıl olması gereken şey, müfredat kapsamındaki bilgileri verip, araştıran ve sorgulayan bir nesil yetiştirip, seçimi öğrencilere bırakmaktır.

Ancak etik kurallardan yoksun bazı öğretmenler, ahlak sınırları dışında verdikleri eğitimle, topluma faydası olmayacak tiplerde öğrenci yetiştirmektedirler. Bu tür öğrenciler yetişkin bir birey olduğunda, tacizi veya tecavüzü doğal karşılamakta ve hayatlarının bir bölümünde tacizi uygulayan biri olmaktadırlar.

Bu yüzden KPSS gibi bir sınavın yanında, öğretmenlerin psikolojik, sosyal ve ahlaki boyutlarını inceleyen bir başka seçme yöntemi daha olmalıdır. 

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol