Öğretmen Diyarı

AĞUSTOS AYINDA EN AZ 50 BİN ÖĞRETMEN ATAMALARI YAPILIR MI?

Ağustos Ayında En Az 50 Bin Öğretmen Atamaları Yapılır Mı? Bilindiği üzere 2016 Şubat ayında öğretmen atamaları yapılmış, 30 bin yeni öğretmen adayı bekledikleri özlemini çektikleri kadrolara kavuştu. Atama yapılan öğretmen adayları oryantasyon süreci eğitimi için 2. aşama tercihlerini verip 1 Mart itibariyle göreve başlayacaklar.

Şubat ayı öğretmen atamalarının yapılmasının ardından gözler 2016 ağustos ayı öğretmen atamaları kadroalrının ne kadar olacağına çevirldi. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı Sn. Nabi Avcı: "Ağustos ayında öğretmen atamaları yapmayabiliriz" diyerek atama bekleyen öğretmen adaylarını büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. 2016 KPSS/ÖABT sınavlarına hazırlanan öğretmen adayları Ağustos ayında öğretmen atamaları yapılması ve bu öğretmen atamalarının da en az 50 bin olması için sosyal medya üzerinden örgütlenerek yetkililere çağrıda bulunuyorlar.

İşte Ağustos ayında en az 50 Bin öğretmen atamaları yapılmasını isteyen öğretmen adaylarının atama taleplerini içeren bir metin:

ÖĞRETMEN AÇIĞININ AZALTILMASI VE AĞUSTOS  ÖĞRETMEN ATAMALARI


"Nitelikli eğitim-öğretim için sınıflardaki öğrenci sayısının azaltılması (15 - 20 olması) gerekir. Çünkü bir sınıfta ne kadar öğrenci varsa o kadar da öğretim yöntem ve teknik var demektir. (Bireysel farklılık) Bloom der ki:


Öğrenemeyen öğrenci yoktur öğretemeyen öğretmen vardır. Bir sınıfta gerekli şartlar, ortam, koşullar ve yeterli zaman verildiğinde her öğrenci öğrenebilir. Çağdaş eğitim yani yapılandırmacı anlayışa geçtiğimizi düşünüyorsak sınıflardaki öğrenci sayısının azaltılması ve öğretmen sayısının arttırılması gerekir. Bunun için AĞUSTOS ataması her sene verilen sayıdan daha fazla verilmelidir.


Eğitim ticaret değildir. Ücretli öğretmenlik yapan arkadaşlarımıza saygı duyuyorum muhakkak ki geçerli sebepleri vardır. Eğitim sisteminin düzenli sistemli ve verimli olmasını istiyorsak ücretli öğretmenliğe son verilip kadro verilmelidir. Bu sayede öğretmen açığında azalma olur. (Keşke ücretli öğretmenlere de kadro verilse)


Hemen hemen birçok öğretmenin şikayetçi olduğu başka vahim durum şu:Kasaptan doktor, terziden cerrah olmuyorsa bir öğretmenin başka branşı da yapması uygun olmaz. Her öğretmene kendi branşında görev verilmelidir. Böylece hem öğretmen öğrencilere daha verimli hem de öğretmen açığının azalması olur. Unutmayalım ki toplumun iyi olması nitelikli eğitimden geçer.


NOT: Bizler davranışçılıktan geldik yapılandırmacılığı sevdik sizler hümanist olun AĞUSTOS atamalarında insanların yüzünü güldürün."

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim