Öğretmen Diyarı

ADAY ÖĞRETMENLİK SÜRECİ YENİ YÖNETMELİKLE BU ŞEKLİNİ ALACAK !!! [ Bu yıl atanan 55 bin öğretmeninin DİKKATİNE ]Değerli Öğretmen Arkadaşlarım; merakla beklediğiniz adaylık kalkma sürecinizi ifade eden yönetmelik bu ay içerisinde yayınlanacak. İşte yeni yönetmelikte yer alan adaylık kalkma süreciniz şu aşamalardan oluşacak.

Aday öğretmenlerin adaylık sürece 2 aşamada gerçekleşecek.
1.AŞAMA (Performans Değerlendirme) / 2.AŞAMA (Yazılı ve-veya Sözlü Sınav)
1) BİRİNCİ AŞAMA: Aday öğretmenler kendi okullarında performans değerlendirmesine tabi tutulacaklar. Bu değerlendirme 3 basamak halinde şu şekilde uygulanacak.
-Birinci Performans Değerlendirme (%10) : Değerlendirme %10 oranında etkili olacak. Aday öğretmen birinci dönem; okul müdürü ve danışman öğretmeni tarafından rehberlik açısından değerlendirilecek.
- İkinci Performans Değerlendirme (%30) : Değerlendirme %30 oranında etkili olacak. Aday öğretmen ikinci dönem; okul müdürü ve danışman öğretmen tarafından değerlendirilecek.
- Üçüncü Performans Değerlendirme (%60): Değerlendirme %60 oranında etkili olacak. Aday öğretmen ikinci dönem; görevlendirilen Maarif Müfettişi tarafından değerlendirilecek. Bu değerlendirme de okul müdürü ve danışman öğretmenin görüşü büyük önem arz edecek.
- Bu üç değerlendirme sonucu aday öğretmenin almış olduğu toplam puan 50 ve üzere olursa başarılı sayılacak ve 2.aşamaya geçilecek.
2) İKİNCİ AŞAMA: Bu aşamaya geçmeye hak kazanan her aday öğretmene yazılı olan zorunlu bir sınav uygulanacak. Bu yazılı sınav MEB tarafından merkezi olarak uygulanacak. Bu sınav MEB Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğü ile MEB Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü iş birliğinde yapılacak. Yazılı sınavda 60 puan ve üzerinde alanlar başarılı sayılacak.
- Sözlü sınav ise herkese uygulanmayacak. Sözlü sınavın yapılıp yapılmayacağına MEB de oluşturulacak merkezi sınav komisyonu karar verecek ve takvimi onlar belirleyecek.Sözlü sınav yapılacaksa, bunun için illerde komisyon kurulacak. Eğer bir öğretmene hem yazılı hem de sözlü sınav uygulanırsa ikisinin ortalaması alınacak. Ortalama puanda 60 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak.
- Bu değerlendirmeler sonucunda başarılı olamayan öğretmenlerin ilişiği kesilecek. Bu öğretmenler 3 sene sonra yeniden başvuru yapabilecek.
- Performans Değerlendirme ve Sözlü Sınav sonuçlarına itirazlar için illerde komisyon kurulacak. Yazılı sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar ise MEB e yapılacak.

NOT: 2014 Eylül ayında atanan öğretmenlerin performans değerlendirmesi kendi okullarında bu dönem sonuna kadar 2 kez yapılacak. Bunlardan birincisi %30, ikincisi ise %70 oranında etkili olacak. 50 puan üzerinde alanlar ikinci aşamaya geçecek. İkinci aşamaya geçenlerin tamamına MEB tarafından merkezi bir yazılı sınav uygulanacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol