Öğretmen Diyarı

Aday Öğretmenlik Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Aday Öğretmenlik Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Aday Öğretmenlik Sınavında Çıkan Konular - Aday öğretmen Yemin Belgesi hakkında merak edilen detaylar haberimizdedir.Asli Öğretmenliğe Geçiş yazılı sınavı başvuruları, 24 Ağustos 2015 – 11 Eylül 2015 tarihleri arasında alındı. Aday öğretmenlik sınavında çıkan konular neler? Yüzdelik dağılım nasıl? Aday Öğretmenlik Sınavı ile ilgili detaylar
Asli Öğretmenliğe Geçiş yazılı sınavı ne zaman yapılacak? Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? tarihler belli oldu mu? Aday Öğretmenlik Sınav tarihi ve sınav detayları haberimizin devamında.

11 Ekim 2015 Pazar günü saat 10:00'da 81 ilde yapılması planlanan aday öğretmenlik sınavında 100 soru olacağı ve adaylara 100 soru için 120 dakika verilecek.

Sınav Konu Dağılımı

Yüzde 20: 657 ve 4483 sayılı kanunlar

Yüzde 30: Bakanlık teşkilatı mevzuatları ve görevleri

Yüzde 50: Öğretmenlik uygulamaları

Aday Öğretmenlik Sınav Sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınavla ilgili tüm merak edilenleri ayrıntılı bir şekilde açıkladığı görülüyor.Sınavda soruların çıkacağı konuların yanı sıra sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu. Yapılan açıklamada sınav sonuçlarının 2 Kasım 2015 günü bakanlığın internet sitesinden yayınlanacağı belirtiliyor.

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu 43. Maddesi gereğince oluşturulan 17 Nisan 2015 tarih ve 29329 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği “ hükümleri ile 03 Ağustos 2015 tarih ve 7736605 sayılı Bakanlık Makam Onayı gereğince aday öğretmenlere yazılı sınav yapılacaktır. Adayların 24.08.2015 ile 11.09.2015 tarihleri arasında http://www..meb.gov.tr

adresinden başvurularını yapacaktır.

Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı 11 Ekim 2015 Pazar Günü Saat: 10.00’ da 81 il merkezinde yapılacaktır.
Aday Öğretmenlik Sınavı Ne Zaman Yapılacak? Aday Öğretmenlik Sınavında Çıkan Konular


2. BAŞVURU ESASLARI
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğince performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan aday öğretmenler bir yıl fiilen çalışma şartını yerine getirmeleri halinde sınava girebilecektir.

2.1.1. BASVURU SARTLARI

Sınava, performans değerlendirmesi sonucunda, başarılı olan sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlayabilecek durumda olan aday öğretmenler başvurabilecektir. 657 sayılı Kanun ve diğer kanunlar uyarınca aylıksız izin almak suretiyle geçirilen süreler, en az bir yıllık fiili çalışma süresinden sayılmaz.

2.1.2. BAŞVURU İŞLEMLERİ

a) Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı başvuruları, 24 Ağustos 2015 – 11 Eylül 2015 tarihleri arasında saat: 17.00’e kadar elektronik ortamda alınacaktır.

b) Aday, http://www..meb.gov.tr internet adresinden başvuru işlemini yapabilecektir.

c) Aday, kimlik ve başvuru bilgilerini “Elektronik Başvuru Formu”na girerek MEBBİS üzerinden gelen bilgilerinin doğruluğunu kontrol edecektir.

ç) Aday “Elektronik Başvuru Formu”nun bir çıktısını, eğitim kurumu müdürüne imzalatıp mühürleterek bir suretini alacaktır.

d) Elektronik Başvuru formunun bir sureti de adayın özlük dosyasında saklanacaktır.

e) Başvuruda bulunacak adayın sınava ilişkin bilgileri, MEBBİS kayıtlarından alınacağından MEBBİS kayıtlarında personele ilişkin öğrenim durumu, hizmet süresi vb. bilgilerin tam ve doğru olarak kayıtlara işlenerek sorumlu birimlerce güncellenmesi gerekmektedir.

f) Bilgilerin tam ve doğru olarak kayıtlara işlenmemiş olması durumunda başvuruda bulunan adaylar açısından başvurunun kabul edilmemesi gibi sonuçlar doğurabileceğinden sorumlu birimlerin adayların bilgilerini güncellemesi ile ilgili gerekli özeni göstermesi gerekmektedir. Adaylar tarafından bilgilerin elektronik ortamda hatasız, eksiksiz ve başvuru kılavuzuna uygun doldurulması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili sorumluluk adayın kendisi ile

özlük dosyalarının tutulduğu birime ait olacaktır.

Sonuç Değerlendirmesi

Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak, 60 (altmış) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Sınavda yer alacak her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek; hatalı olan soru/soruların doğru şıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir

Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda, hatalı soru/sorular tüm adaylar lehine doğru kabul edilecektir. 

Sınav sonuçlarının Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce valiliklere bildirilmesinin ardından yazılı sınavda başarılı olan aday öğretmenler valiliklerce “öğretmen” olarak atanır. Yazılı sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği usul ve esaslarınca il içinde aynı hizmet alanında başka bir eğitim kurumunda görevlendirilir.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hakan Hakan 2 yıl önce

Bu sınav tamamen kaldırılmalı... İnsanlar eğitim öğretimle mi uğraşacak yoksa sınava mı hazırlanacak! Güvenlik meselesi ve öğretmenlerin oradan oraya taşınması ayrı bir dert. Sınav kalkmalı eğer kalkmasa bile puan 50'ye düşmeli konular biraz daha kolay ve sınırlı hale getirilmelidir.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim