Öğretmen Diyarı

Aday öğretmenlerin performans kriteri belli oldu mu?

Aday öğretmenlerin 'asil'liğe geçişlerini düzenleyen yasa çıktı. Peki adaylıklannı kaldırmak için kullanılacak performans kriterleri belli oldu mu? İşte yanıtı...Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aday öğretmenlerin bağlı olduğu kanunu netleştirdi ama "asil öğretmen" olabilmeleri için kullanılacak performans kriterlerini henüz açıklamadı.

 

Aday öğretmenler hangi kriterlere göre "başarılı sayılacaklarını" bilmediklerini söyleyerek, bir an önce bu kriterlerin açıklanmasını istiyor. Yapılan değişiklik ise 2 yıl başarılı olamayan aday öğretmenlerin memuriyetten atılmasını da öngörüyor.

 

26 Kasım 2014'te Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (TÜSEB) ile birlikte aday öğretmenlerin eğitiminden MEB sorumlu oldu. Habertürk gazetesinden Selvi Çelik'in haberine göre, geçtiğimiz mart ayında değiştirilen Milh Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile aday öğretmenlerin asil öğretmenliğe geçişi için önce performanslarında başarılı olmaları sonra da yazıh ve sözlü smava girmeleri gerekiyor. Ancak bu smava girmenin koşulu olarak getirilen "performans değerlendirmesinde başarılı olmak" için kriterler ortada yok.

 

MEB, illere gönderdiği yazıda geçtiğimiz eylül ayında atanan 40 bin öğretmenin valilikler tarafından yapılan eğitimlerinin sona erdirilmesini, bu öğretmenlerin eğitimini hazırlıklarını yaptığı yönetmelikle birlikte kendisinin yapacağmı belirtti. Bakanlık, 14 Mart 2014'ten önce atananların bu kapsamda olmadığını ve eğitimlerinin sürdürülebileceğini aktardı.

ASİLLİĞİN 3 AŞAMADA GELMESİ PLANLANIYOR

 

Geçtiğimiz eylül ayında atanan öğretmenler ise 3 aşamalı değerlendirmenin ardından asil öğretmen olabilecek. Bu öğretmenler önce 1 yıl çalışacak. Henüz kriterleri belli olmayan performans değerlendirmesinde başarıh olanlar yazıh ve sözlü smava girecek. Bunlarda da başarıh olan asil öğretmen olacak. Ancak 1 yıl çalıştıktan sonra performans değerlendirilmesinde başarıh olamayan öğretmen bir yıl daha bir okulda aday öğretmen olarak görev yapacak. Bu ikinci yılın sonunda başarıh olanlar yazdı ve sözlü smava girecek. Başarı gösteren asil öğretmen olacak, ikinci yılda da başarısız olan memuriyetten atılacak.

 

İLETİŞİM BECERİLERİ DİKKATE ALINACAK

 

Yeni getirilen sözlü smavda adayların bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade kabiliyeti ve muhakeme gücü, Uetişim becerüeri, özgüveni ve ikna kabihyeti, bilimsel ve teknolojik gehşmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri değerlendirilecek.

Bu değerlendirmeyi bakanlığın oluşturacağı komisyon yapacak.

 

ADAYIN TAYİN HAKKI OLMAYACAK

 

Aday öğretmenler adaylıkları kalkmadan "özür grubu atamalarına" katılamıyor, öğretmenler özür grubu atamalarına eş, sağlık ve eğitim gerekçeleriyle katılıyor. Ancak eğitim nedeniyle yer değiştirme talebi eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer döneminden bu yana uygulanmıyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim