Öğretmen Diyarı

ADAY ÖĞRETMENLERİ BEKLEYEN KÖTÜ SÜPRİZLER

ORYANTASYON MANTALİTESİNE AYKIRI

Uygulanmaya konulan Danışman öğretmen/ aday öğretmen uygulaması, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine atanan öğretmenlerin kısa vadede tedirginliklerini giderip rahatlatsa da; uzun vadede hem öğretmenler için hem de kamu yararı boyutuyla faydalı görülmemektedir. Bunu, bir örnekle açıklayalım. Öğretmen Ankara’dan Iğdır’a atandı. Stajını da Ankara'da yapmak istedi ve Iğdır’a Eylül ayında gitti. Sizce çevreye uyumu, vatandaş diyalogu ve bölgenin sosyal hayatına adapte olması için bir altı ay daha beklemesi gerekmez mi? Bu durumda öğretmenin atandığı yerde staj yapması mı doğru? Yoksa ikametinin olduğu yerde yapması mı?

ADAY ÖĞRETMENE MESLEĞİN İLK YILINDA İŞKENCE

İkinci bir çarpıklık! Bir Bilişim Teknolojileri öğretmeninin Siirt’te ikamet ettiğini düşünelim. Atamasının da Siirt’e olduğunu farz edelim. Bu aday öğretmenimiz stajını da Siirt’te yapmak istiyor ancak Siirt’te Bilişim öğretmenliği alanında danışman öğretmen yeterliliğine sahip öğretmen olmadığından başka bir ilde staj yapmak üzere görevlendirilecek. Bu öğretmen adayımız, birkaç aylığına ev mi tutsun, otelde mi kalsın, yoksa ikamet ettiği yer ile staj yaptığı yer arasında gidiş geliş mi yapsın? Bunun ekonomik boyutu kadar diğer zorlukları da göz önüne alındığında mesleğin ilk günlerinden itibaren yaşayacağı zorlukların öğretmen üzerinde nasıl bir etki bırakacağı konusu dikkatlerden kaçan önemli bir konudur.

BAZI BRANŞLARDA DANIŞMAN BULUNAMAYACAK

Diğer bir sorun ise bazı illerde de branş itibariyle danışman olarak görevlendirilebilecek nitelikte öğretmen bulunmamaktadır. Bu sorun bazı branşlar da ise öğretmen alımı itibariyle yeni olduğu için 10 yıl şartını taşıyan danışman öğretmen bulunmaması şeklindedir. Örneğin Yaşayan Dil ve Lehçelerden Zazaca alanına atanmış Türkiye’deki en kıdemli öğretmen üç yıllık. Bu durumda öğretmene danışman öğretmen atanamayacağından staj yapacak öğretmen ne olacak? Danışman öğretmen görevlendirilmesinde en az 10 yıl görev yapma şartının yasal bir dayanağı bulunmamakla birlikte Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü resmi bir yazısı ile illerde 10 yıl şartını da içeren bazı nitelikleri, danışman öğretmenler için zorunlu kıldı. Bu sorun, bazı boyutlarıyla sistemi tıkamakta ve aday öğretmenlere zorluklar yaşatmaktadır. Çözüm ise danışman öğretmen sınırlaması olmadan isteyen öğretmenin istediği ilde staj yapmasıdır. 10 yıllık öğretmen yoksa 9 yıllık öğretmene danışmanlık yaptırmanın ne mahsuru olabilir ki?

STAJ YERİNDE DEĞİL, ASIL GÖREV YERİNDE GÖREVE BAŞLANMALI

Aday öğretmenlerle ilgili önemli başka sorun ise atanan öğretmenlerle ilgili Bakan beyin “staj yapılacak ilde göreve başlatılacaklar.” şeklindeki beyanıdır. Sayın Avcı bu açıklamayı yatı ancak bu kaosa neden olacağı gibi teknik olarak da mümkün değildir. Sayın bakan’ın bu açıklaması yanlış bilgilendirmeden kaynaklı bir açıklamadır. Doğrusu aday öğretmenin atandığı ilde göreve başladıktan sonra staj yapacağı yere gidip staj işlemini yapmasıdır.

 

Kaynak:kamuexpreaa.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim