Öğretmen Diyarı

ADAY ÖĞRETMENLERE İLİŞKİN BİR DÜZENLEMENİN İPTALİ GÜNDEMDE

Millî Eğitim Temel Kanununun aday öğretmenlere ilişkin bir hükmünün Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali isteniyor.

19.11.2014 tarihli ve 6569 sayılı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun,  1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununda değişiklik yapmıştı.

Yapılan değişiklikle, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun aday memurluk ile ilgili hükümlerinin aday öğretmenler hakkında da uygulanmasına imkan veren hüküm, aday memurluk ile ilgili düzenlemelerin aday öğretmenler hakkında uygulanmayacak şekilde değiştirilmişti.

CHP Milletvekilleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun aday memurluk ile ilgili hükümlerinin aday öğretmenler hakkında uygulanmayacağına ilişkin hükmün Anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurmuş ve söz konusu ibarenin iptalini istemişti.

Anayasa Mahkemesi, 10 Eylül 2015 Perşembe yapacağı toplantının gündemine, 6569 sayılı  Kanun ile ilgili Anayasaya aykırılık iddialarını da aldı. Bu iddialar arasında yer alan, aday öğretmenlere ilişkin hüküm de esastan karara bağlanacak.

1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanununun 43 üncü maddesinin onbirinci fıkrasının mevcut hali şöyle: "Bu maddenin uygulanmasına ilişkin olarak 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun aday memurluk ile ilgili hükümleri aday öğretmenler hakkında uygulanmaz."

Kaynak:  "memurunyeri.com" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol