Öğretmen Diyarı

Açığa alınan öğretmenler başka illere mi atanacak?
Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin ardından MEB bünyesinde öğretmenlerle ilgili ihraç ve açığa alma kararları verilmişti. Önce FETÖ ile ilişkisi iddiasıyla bazı öğretmenler açığa alınmış ve ardındaın 28 bin öğretmen 1 Eylül 2016 tarihinde çıkan 672 sayılı KHK ile kamu görevlerinden ihraç edilmişlerdi.

 

Bu ihraçların ardından bu defa da PKK ile ilişkisi olduğu iddia edilen 11 bin 500 öğretmen açığa alındı. 29 Temmuz 2016 tarihinde çıkarılan 675 sayılı KHK ile bu öğretmenlerden bazıları da kamu görevinden ihraç edildiler. 

 

Bu ihraçların yanında bazı öğretmenler hakkında ise göreve iade kararları verildi. Ancak ihraç edilmemiş, göreve iade de edilememiş olan ve halen açıkata bekleyen öğretmenler de bulunmaktadır.

 

Peki, açığa alınan ancak haklarında ihraç kararı verilmeyen ve göreve iade edilmeyen öğretmenlere ne olacak? Bu öğretmenler başka illere tayin mi edilecek?

 

Konu hakkında Eğitim-Sen'de bir açıklama geldi. Eğitim-Sen Marmaris Şube Başkanı Altan Kumbasar, yaptığı açıklamada 29 Aralık'taki eyleme Muğla'dan 260 öğretmenin, Marmaris'ten ise 56 öğretmenin katıldığını belirtti. Bu konuyla ilgili açılan soruşturmalarda öğretmenlerin savunmalarının alındığını bu süreçten sonra öğretmenler hakkında il dışı tayini olmasıyla ilgili teklif verileceği konusunda bilgi aldıklarını belirtti. Fethiye'de bu eyleme katılan öğretmenlerle ilgili il dışına tayin edilmeleri yönünde teklif verildiğini duyduklarını aktaran Kumbasar, kendi ilçelerinde de böyle bir teklifin verileceği yönünde duyumlar aldıklarını belirmişti.

 

Peki, açığa alınan öğretmenlerden bazılarının başka illere tayin edilme ihtimali var mıdır?

 

Bu konuyla ilgili Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem'in 27 Eylül 2016 tarihli açıklamaları hakkında yaptığımız haberi hatırlatalım:

Açığa alınan öğretmenlerin başına gelebilecekler: İhraç, göreve iade veya farklı yere tayin!

 

İlgili haberde Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, açığa alınan öğretmenlerin karşılacabileceği muhtemen durumlar hakkında açıklamalarda bulunmuş ve bu öğretmenlerin kamudan ihraç edilebileceği gibi bazı öğretmenlerin bulundukları ilin dışına tayin edilebileceklerini açıklamıştı.

 

Bu kararın nasıl uygulanacağı, açığa alınan tüm öğretmenleri kapsayıp kapsamayacağı yapılacak olan uygulamalarla belli olacak. Ancak ihraç edilmeyen ve halen açıkta olan öğretmenlerin göreve dönme ihtimallerinin de hala mevcut olduğunu göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

 

Kaynak. "www.kamusalhaberler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim