Öğretmen Diyarı

500 rehber öğretmen eğitimde
Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF işbirliği ile  81 ilden seçilen 500 rehber öğretmene; sınıfında yabancı uyruklu öğrenci bulunan yaklaşık 25 bin öğretmene göçmen öğrencilerin eğitimlerinde tutum, davranış, bilgi, beceri ve yaklaşımlarına ilişkin gelişimlerinin sağlanması için eğitim veriliyor.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nce Antalya’da farklı üniversitelerden 74 akademisyen tarafından 84 saatlik olarak uygulanan ve 21 Kasım’da başlayan eğitim, 2 Aralık tarihine kadar devam edecek. 


Programın açılışında konuşan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, Türkiye’ye gelen göçmenleri yabancı değil ‘misafir’ olarak kabul ettiklerini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında diğer öğrencilerle birlikte eğitim alan Suriyeli öğrencilerin eğitime entegre olmasının amaçlandığını bildirdi. Eğitim programının öneminden bahseden Aktekin, “Eğitim, farklılıkları bulunan gruplara ancak ‘birlikte eğitim’ anlayışıyla yapılması gerekiyor. Başta Suriyeli mültecilere yönelik geçici olarak düşünülen politikalar artık değişiyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak tüm çalışmalarımızda ülkemizdeki öğrenciler ile birlikte misafir öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için de aynı ciddiyetle çalışmalar yapılıyor. Türkiye olarak 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ile birlikte 3 milyondan fazla Suriyeliye ve 150 binden fazla Suriyeli öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz.” dedi. 

UNICEF’le devam eden işbirliği çerçevesinde kasım ayında 81 ilden seçilmiş 500 rehber öğretmenin eğitileceğini ve bunlar aracılığıyla sınıfında yabancı öğrenci bulunan yaklaşık 25 bin öğretmene eğitim verileceğini bildiren Aktekin, verilecek eğitimin kapsamına ilişkin şu bilgileri paylaştı: 
“Eğitimde ilk olarak öğretmenlerin yabancı uyruklu öğrencilerin mevcut şartları ve içinden geçtikleri süreçlerle ilgili farkındalıklarını arttırmak için çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Ardından, programda kapsayıcı eğitimin kavramsal çerçevesi, kapsayıcı eğitim için nasıl bir okul ve eğitim ortamının oluşturulması gerektiği, öğretmenlerin yabancı uyruklu öğrencilere pedagojik anlamda nasıl destek olabileceği, bu öğrencileri nasıl değerlendirebileceği, öğrencilerle etkin iletişim kurma yolları ile psiko-sosyal anlamda öğrencilere nasıl destek sağlanabileceği konuları kapsıyor. Bu sürece ek olarak katılımcılara yetişkin eğitiminin etkin bir şekilde nasıl verilmesi gerektiğine yönelik bir eğitim de verilecek.”


Kaynak: Hürriyet Eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim