Öğretmen Diyarı

5 Aylık Öğretmen Özür Durumundan Tayin İsteyebilir Mi?
 

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER - ZEKİ KARA

1)2014 Eylül’de atanan bir öğretmen 2015 Ocak’ta özür durumundan tayin isteyebilir mi? Adaylık ve 1 yıl şartı yok mudur?

Eş Durumu Özrü İçin:2015 Ocak özür durumu tayinlerinde Devlet memurluğu ve öğretmenliğin her ikisinde de adaylıklarının kaldırılmış veya 28 Şubat 2015 tarihi itibarıyla kaldırılabilecek durumda olması şartı aranmıştır. Açıktan, kurumlar arası naklen atananlar ile öğretmenlikten ayrıldıktan sonra açıktan ya da kurumlar arası yeniden atama kapsamında atananlar için de 28 Şubat 2015 tarihi itibarıyla bulundukları ilde en az 1 (bir) yıl süreyle öğretmenlik yapmış olma şartı aranmıştır. Yani eş durumu tayininde 1 yıl şartı, adaylığın kaldırılmış olması aranmıştır.

Sağlık Durumu Özrü İçin: Sağlık durumuna bağlı yer değiştirmelerde adaylığın kaldırılmış olma şartı ve en az 1 yıl süreyle öğretmenlik yapmış olma şartı aranmamaktadır. Yani 2015 Eylül’de atanan öğretmenlerin sağlık durumu özrü kapsamında 2015 Ocak özür durumu tayinlerine başvuru hakkı olmuştur. Aşağıdaki örnek tabloda da görüldüğü üzere 158-159 gün hizmet süresi olan Beden Eğitimi öğretmenleri 2015 Ocak’ta sağlık durumundan yer değiştirmişlerdir.

Genel ve Özel Hayat Durumu Özrü İçin: Sağlık durumu özründe olduğu gibi genel ve özel hayatı etkileyen sebeplere bağlı olarak yapılacak yer değiştirmelerde de 1 yıl şartı ve adaylığın kaldırılmış olma şartı aranmamaktadır.

2)Bazı öğretmenlerin Hizmet Süreleri az olduğu halde hizmet puanları neden yüksektir? Ek hizmet puanını bu öğretmenler nasıl almıştır?

Aşağıdaki örnek tabloda 33, 38 veya 48 hizmet puanı olan öğretmenin 158-159 gün hizmet süresi bulunmaktadır. 158 gün, 159 hizmet süresi; öğretmenlerin 2014 Eylül atamasında atandığını ve 22-23 Eylül’de göreve başladığını göstermektedir. Hizmet puanı 33, 38 ve 48 olan öğretmenlerin hizmet birleştirmesi yaparak (ücretli öğretmenlikte veya özel öğretim kurumlarındaki çalışılan süreler) hizmet puanlarını arttırdığını söyleyebiliriz. Hizmet birleştirmelerinde; hizmet puanı MEBBİS’e aktarılır ve mevcut puana eklenir ancak hizmet süreleri sadece emeklilik için geçerlidir. Hizmet birleştirmelerinde süreler, yer değiştirmelerde kabul edilmemektedir.

2015-Ocak Ayı İl İçi Ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Taban Puanlarından Örnekler

Branş

İl

İlçe

Okul

Hizmet Puanı

Hizmet Süresi

Atama Sayısı

Beden Eğitimi

ADANA

SEYHAN

Yavuz Selim Ortaokulu

7

159

1

Beden Eğitimi

ADANA

SEYHAN

Yıldırım Bayazıt Ortaokulu

5

158

1

Beden Eğitimi

ÇANAKKALE

LAPSEKİ

Plevne Ortaokulu

6

159

2

Beden Eğitimi

DENİZLİ

HONAZ

İl Özel İdaresi 75. Yıl Mes. ve Tek. Anad. Lisesi

48

158

1

Beden Eğitimi

İSTANBUL

ÜSKÜDAR

Üsküdar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

38

158

1

Beden Eğitimi

KIRŞEHİR

MERKEZ

Toklumen Ortaokulu

8

159

1

Beden Eğitimi

MERSİN

TARSUS

Kasım Ekenler Ortaokulu

4

159

1

Beden Eğitimi

ZONGULDAK

MERKEZ

Zonguldak Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu)

33

159

1

SONUÇ:Açıktan, kurumlar arası naklen atananlar ile öğretmenlikten ayrıldıktan sonra açıktan ya da kurumlar arası yeniden atama kapsamındaki yer değiştirmelerde 1 yıl şartı dolmadan, 2014 Eylül’de atananların 2015 Ocak ayında yer değiştirme yapabileceği yönünde bazı görüşler ortaya atılmaktadır. Özür durumu sadece eş özründen ibaret değildir. Sağlık ve özel hayatla ilgili yer değiştirmeler de yapılmaktadır. Özür durumu yer değiştirme duyurusunda açık ve net biçimde yer değiştirmelerin nasıl yapılacağı belirtilmiştir. 1 yıl şartı ve adaylık sadece eş özründe uygulanmaktadır.

kaynak: "www.gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim