Öğretmen Diyarı

40 YILLIK İLE YENİ ÖĞRETMEN MAAŞI ARASINDAKİ ŞAŞIRTICI FARK

Mesleğinde 40 yılını tamamlayan bir öğretmen ile ataması yeni yapılan öğretmenin aylık net maaşları arasındaki fark, bu meslekteki kıdemin maaşa yansımadığını göstermektedir.


Memuriyetine girenler, hizmet sürelerinin artmasıyla beraberkazanılmış hak aylık dereceleri yükselmekte ve bulundukları unvanların üst derecelerdeki kadrolarına yükselebilmektedirler. Kadro ve/veya kazanılmış hak aylık derecesindeki yükseliş, genellikle memurların aylık ücretlerinde artışa sebep olmakla birlikte, bu artış unvanlara göre farklılık gösterebilmektedir.


Memuriyete yeni başlamış olan 9/1’indeki öğretmen ile 40 yıl hizmeti olan ve kazanılmışhak aylığı 1/4’e ulaşmış öğretmenin aylık net maaş miktarları arasındaki farkı görebilmek amacıyla hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.


Ancak, aday öğretmen ile meslekte 40 yılını geçirmiş öğretmen maaşı arasında görülen farkın, yıllar süren meşakkatli hizmetin karşılığı olmaktan çok uzak olduğunu değerlendirmekteyiz.


40 yıllık öğretmen ile yeni başlayan öğretmen arasındaki maaş farkı (2015 yılı ilk 6 ayında)


 

DERECE/KADEME

HİZMET SÜRESİ

AYLIK NET MAAŞ

9/1

Yeni başlayan

2.220 TL

1/4

40 yıl

2.579 TL

Aylık Net Maaş Farkı

359 TL


 

 

NOT:


 


**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) veçocuksuz öğretmene göre değerlendirme yapılmıştır.


**Çalışılan yer ve yapılan görevlendirmeler nedeniyle yararlanılan ödeme farklılıkları (yan ödeme, ilave eğitim öğretim tazminatı) ile ek ders ücreti ödemeleri dikkate alınmamıştır.


**Sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim