Öğretmen Diyarı

40 YAŞ SINIRININ KALDIRILMASI ATAMALARI ETKİLER

 Yapılan değişiklikle sınıra takılan bir çok öğretmen adayı na gün doğdu. Bir çok diyoruz ama miktarın ortalama ne olacağından bakanlığın bile bir bilgisinin olmadığı aşikardır. Bakanlığın adı geçen maddeyi çıkartmasındaki asıl hedef kitle 28 şubat askeri kararlarıyla başörtüsünden dolayı disiplin cezası alarak üniversitelerden atılan kardeşlerimizdir. Bahsi geçen kişiler ortalama 7 bin civarındadır. Göz ardı edilen temel problem  yönetmelik maddesinden yararlanacakların  7 binin çok ama çok üzerinde olmasıdır Değişiklikten yararlanacak kişi sayısını şu soruları kendimize sorarak tahmin edebiliriz : 

 

1-Örnek olarak bahsi geçen çağ grubunda olup ta matematik ve fen bilimleri konusunda çok iyi olanların miktarı kaç bin olabilir ?

2-Çoluk çocuk büyütmekten zamanı olmayıp ta şu anda sınava çok iyi hazırlanmış aynı çağlardaki kişilerin sayısının tahminlerin çok üzerinde olma ihtimali var mı?

3-Zamanında formasyon alıp ta özel durumdan dolayı ilk kez  KPSS’ye  gireceklerin kaç kişi olacağını biliyor muyuz?

4- Yapılan düzenlemeyle bahar döneminde açılacak olan 40 bin formasyona sayılarının çok yüksek olarak tahmin edildiği ( uzun seneler beklediklerinden dolayı)bu kişilerin de başvuracağından haberimiz var mı?

5-Bakanlık pat diye böyle bir değişiklik yapmadan önce ‘’Swot Analizi’’ gibi herhangi bir analiz yapma ihtiyacı duymuş mudur?

6- 6 yıl primi dolduran ( yaz tatilleri dahil toplam 2160 gün) dershane öğretmenlerine KPSS sınavına girmeden memuriyete geçme hakkı tanındı.  Peki 20'li 30’lu, 40’lı, ve 50’li yaş grupları olmak üzere toplamda bunların miktarında bir patlama yaşanması ihtimali yüksek değil midir? ( Örnek olarak 1980’li, yıllarda toplam 6 yıl primini dolduran ve bugün 50 küsür yaşlarında olan binlerce bu pozisyonda olan kişiden haberimiz var mı?) 

 

7- Zaman zaman SGK primlerinde yapılan sahtekarlıkların memuriyete girmek için bir benzerinin bazı dershane öğretmenleri tarfından denenmemesi için SGK'da ciddi takipler var mı?


Görüldüğü gibi yapılan bu değişikliğin hem 2015 baharında açılacak olan formasyonlara başvuruların dengesini bozması hem de yaşı 50’ye 60’a yaklaşmış binlerce eski dershane öğretmenlerinin sınavsız bir şekilde devlet kadrolarına geçmelerini sağlayacağı tahmin edilmektedir. Gözden kaçırılmaması gereken en önemli konu ise 50'ye yaklaşan tahmin edilmeyecek sayıda öğretmen adayının olduğudur. 1970 dogumlu olup ta sinava girip kazanan ancak son anda ''Sizin sartlariniz uymuyormus kusura balmayin'' denen bircok aday var..bunlarin durumu ne olacak ? Anlaşılan o ki davalar havada uçuşacak.. 01.02.2015 pazartesi günü Gazi Üniversitesi Sınav Başvuru Merkezine bu yaş grubunda oldukça fazla sayıda formasyon başvurusunda bulunulduğu okuyucularımız tarafından bizlere iletilmiştir. Tabiki bu sadece bir günde görülendir..bütün iller bazında günlerce haftalarca süren formasyon başvurularının hesabını siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.. Sonuç olarak bakanlığın bir konuda karar alırken genel olarak mantıksal ve analiz sonuçlarına göre değil de daha çok duygusal olarak hareket ettiği bir kez daha görülmüş oldu. Bu durumda olan öğretmenlere elbette kadro açılmalıdır fakat zamanlama olarak neden yıllarca bekletilen bu insanlara seçim öncesi hiçbir hesap kitep yapmadan böyle bir imkan tanınmıştır..her sene belli miktarlarda atayarak eritmek yerine neden bir seferde yıllardır kadro bekleyen diğer genç öğretmenlerle bir çakışma durumu yaratılmıştır ? Bu analizin ismi olsa olsa seçim yatırımı analizi'dir..Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim