Öğretmen Diyarı

40 Yaş Mağduru Öğretmenler !

kaynak:GAZETEKAMU / ÖZEL HABER

 

Millî Eğitim Bakanlığı’nın yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin yayımlanmasını bekleyen 40 yaş mağduru öğretmen adayları; sıkıntılarını, mağduriyetlerini sitemize anlattılar. Bazıları 28 Şubat mağduru, bazıları mahkemeyle uğraşıyor, bazıları 40 yaşını doldurmamış ve bazıları da 40 yaşını çoktan doldurmuş… Hepsinin bir hikayesi var. Ortak beklentileri; yönetmeliğin Şubat öğretmen atamasından önce çıkarılması ve 40 yaş şartının kaldırılması.

 

40 yaş engeline takılan ve mağdur durumda olan 13 öğretmen adayının hikayelerini kendi cümleleriyle aktarıyoruz:

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı B.E: 28 Şubat’ın yok saymak istediği başı kapalı ve eğitimli olanlarındandım. O dönem çalışmamayı tercih ettim. İşletme lisans mezunuydum ancak çok sıkı bir şekilde kapalı memur alımı yapılmayacak denildi. Biz de bir yıkımla çaresizce ev hanımı olduk. Aradan yıllar geçti ben toplamda 6 koca yılımı alacak yeni bir eğitim sürecine girdim. İkinci bir lise(çocuk gelişimi ve eğitimi) sonrasında Erciyes Üniversitesi Çocuk Gelişimi, ardından DGS ile AÖF okul öncesi öğretmenliği bitirdim. Ancak bu kez başörtüsü sorunu bile çözüldüğü halde ben 40 yaşımdan gün almamdan dolayı yine atanamayacaktım. Aslında ücretli de olsa 6 yıldır zaten MEB’de de okul öncesi ücretli öğretmenlik yapıyorum. 40 yaşımdan önce ücretli öğretmenlik yapsaydım Danıştay kararıyla başlayabilecektim, afla geri dönseydim KPSS 2 hak verecekti. Lütfen atamadaki yaş sınırı ya yükseltilsin ya kaldırılsın ya da yeni mezunlara hiç uygulanmasın. Bir formül bulunacağını ümit ediyoruz.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı İ.Ç:Üniversiteden 1998 yılında mezun oldum.14 yıldır dershane öğretmeniyim.Tarih branşından 1998’den beri toplamda 3 bin kadar alım yaptılar. Her yıl ortalama 200 kişi atanıyor bizim bölümden ve ilk defa bu yıl atanabilecek puan aldım. 82 puanla 15 bin 5oo kişi içinde 300’lerdeyim. Ne yazık ki Eylül atamalarına 15 günle yasa takıldım. 20 Ekim’de yeni yönetmelik gündeme geldi bizler bir anda umutlandık veya bizi umutlandırdılar! 16 yıldan beri atanmak hayal idi umutlandık ama bu gidişle hayallerimiz suya düşecek. Yönetmeliğin bir an önce çıkarılmasını bekliyoruz. MEB’den hiçbir şekilde konuyla ilgili haber alamıyoruz.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı Ş.D: Teknik Eğitim Makine Ressamlığı bölümü mezunuyum.2013’te 78 puanla atanamadım. Ama MEB beni bu puanla ücretli öğretmen olarak çalıştırdı. 1 yıl sonra 2014’te yeniden sınava girip 81 aldım. Aynı okula yeniden başvuru yapacaktım ki 40 yaşından gün aldığım gerekçesiyle başvuru ekranı açılmadı. Benim 81 puanla giremediğim sene 76 ile öğretmen atandı. Ne acıdır ki 76 puanla atanan kişi, benim ücretli öğretmenlik yaptığım okula atandı. Acımızın son bulmasını bekliyoruz.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı K.D: Ben 28 Şubat mağdurlarındanım. Yıllarca ailem okutmadı, izin verdiklerinde de yasaklar kaşıma çıktı 15 yıl bekledim, 2008’de üniversiteye girebildim. Bugün tam 40 yaşındayım ama kimlik de 3 yaş büyük yazıldığı için 43 yaşında görünüyorum. Dershanecilerin sorunlarını halledeceklerini söylüyorlar peki biz ne olacağız, siyasi hataların bedelini ne yazık ki biz ödüyoruz.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı A.E: 40 yaş sorununda yaklaşık 4 yıl mücadele veriyorum. Tüm haber siteleri, basın -yayın birçok kere haber yaptırdık ancak sonuç alamadık. En son 2009’da Danıştay’a açmış olduğumuz davayı kazandık. 2013 Nisan’da atandık, adaylığımız kalktı, asaletimiz onaylandı. Tam rahatladık dedik MEB’in temyize gitmesi sonucu Temmuz 2014’te görevden alındık. Karar düzeltmede bulunduk, 6 aydır kabusu yaşıyoruz. Mücadelemizde şimdiye kadar başarılı olamadık.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı N.G: Bizler 40 yaşına takılıp atanamayan öğretmenler olarak bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Hepimiz öğretmenlik hayaliyle yaşamış, hem maddi hem de manevi çöküntülerine uğramış olsak bile hiçbir zaman öğretmenlik hayalimizden vazgeçmedik. Vazgeçmeyeceğiz de! Bizde vatanımıza milletimize yararlı olmak, vatanımızın geleceğine ışık tutmak istiyoruz. Unutulmasın ki öğretmenlik sevgi işidir, emek işidir ve biz 40 yaşın engeline takılıp bizim meslek sevgimizi lütfen ellimizden almayın.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı E.Ş: Eylül 2014 atamalarında yaş şartı nedeniyle 6 günle tercih yapamadım, Ekim ayında çıkan taslakta yaş şartında esneme vardı fakat taslak hala yayınlanmadı, Şubat atamalarından önce taslak yayınlanmazsa tekrar mağdur olacağız.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı A.B: Teknik öğretmen olarak 40 yaş mağduruyum. Yıllarca puan ve kadro sıkıntısı yüzünden atanamadım. Şimdi ise 40 yaş yüzünden atanamıyorum. Öğretmenlikte yaş sınırı kaldırılmasını talep ediyoruz.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı G.Y: En talihsiz mağdurlardan biriyim. Ben 2012 ÖMSS ile engelliden öğretmen olmaz denildiği için öğretmen olarak göreve başlatmayacaklarını AKİM-BİMER gibi kuruluşlar söyledi. Bakanlıklardan bilgi istedik, sonuçta işsiz kalmamak için düz memurluğa mecbur bırakıldık. Sonra Başbakanın Erdoğan engelliden bal gibi öğretmen olur ifadesiyle çalışma başlatıldı. 200 engelli öğretmen alım duyurusuna çıktı MEB. Ancak memur olanlara tercih hakkı verilmedi. Mücadele ettik ve tercih hakkı aldık. Bu defa da 40 yaşından gün aldığım için başvuru sayfası açılmadı. Danıştay 12.Dairenin verdiği emsal karar ile yürütmeyi durdurma kararı aldım ve 23 Temmuz’da Elazığ MEM'e geçişim yapıldı. Dava esastan devam ederken MEB, 40 yaş düzenleme tasarısını görüşe açtı. 3 Kasım’da 400 engelli öğretmen alımı yapıldı. Benim 76 puanım vardı ama ben tasarı kanunlaşmadığı için, yine başvuru hakkım elimden alındı. Zaten yürütmeyi durdurma kararı ile öğretmenlik görevini icra ettiğim için de sayfa açılmadı. 28 Kasım’da avukatım davayı esastan kaybettiğim haberini verdi. Ve bana görevden el çektirileceğimi söyledi. Ben yıkıldım. Yetkililere ulaşmaya çalışıyorum ulaşamıyorum. Üstelik engellilerin eğitimini aldığı meslekte çalıştırılacağını beyan eden uluslararası bir belgeye imza atmış bir ülke olarak ben mağdur ediliyorum. Yürütmenin geciktirmeleri sonucu zamanım çalındı ama sanki suçlu benmişim gibi cezalandırılıyorum. Ben düz memurken her gün hüzünle işime gittim. Hastalığımı stres yüzünden kontrol edemiyorum. 84 puan aldım. Hayatım zehir oldu. Bizden sonraki 50 -60 puanlıları ödüllendirir gibi öğretmen yaptılar. Bizi düz memurluğa layık gördüler. 2012 ÖMSS’yi araştıranlar ne demek istediğimi daha iyi anlarlar.Bu ülkede bir şeylerin kurbanı olmak kader sanki. Umudumuzla birlikte sağlığımızı da yitiriyoruz.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı E.S: Ben biyoloji öğretmenliği alanında 8543 aday arasından 35. oldum. Bu da derece sayılacak bir başarı olmasına rağmen 40 yaşından gün aldığım için atanamadım. MEB'in Ekim ayında paydaşlarına sunduğu taslak yönetmelikte gündeme getirdiği "ilk atamada 40 yaşını doldurmamış olmak şartının" Şubat 2015 öğretmen atamalarında atama kılavuzuna konmasını istiyorum.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı E.T: 40 yaş mağduruyum, geçen yıl dava açtım hala sonuçlanmadı.16 yıldır ücretli öğretmen olarak çalışmaktayım. Tam atanacağım puanı aldım derken yaş sınırına takıldım. Benim isteğim 40 yaş sınırı ücretli öğretmenlik yapanlarda aranmamasıdır. Zira yeni çıkacak yönetmelikte beni kurtarmıyor çünkü Ocak itibariyle 40 yaşımı doldurmuş olacağım.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı C.T.P: Yıllarca başörtüsü yasağı yüzünden okuyamadım. Yıllarca içim kan ağladı. Bu acımasız haksız yasağın kalkmasını bekledim. Yarım bıraktığım üniversite hayatıma bin bir zorlukla devam ettim. Ancak türlü eziyetler çektim. Aşağılandım ötekileştirildim başörtüm yüzünden. Çok ağır gelse de yaşadıklarım Allah’ın rızasını aldığım için huzurluydum. Çok zor şartlarda bitirdim üniversiteyi ancak öğretmen olamadım. 40 yaş sınırı gibi ötekileştirici bir engelle karşılaştım. Dünyalar başıma yıkıldı. Öyle acı geldi ki bana. Kelimeler bu acıyı anlatmakta yetersiz kalır. Sonra mahkeme kararı ile atandım ancak MEB bunu bozmak için elinden geleni yapıyor. İşte sırf bu yüzden küskünüm Cumhurbaşkanıma. Küskünüm Başbakanıma. Sayısız mektup ve mail atmama rağmen duymadılar beni. Onlara haykırıyorum buradan. Ben Rabbimin rızasını kazanmak için eğitimimi hep erteledim. Mezun olunca da 40 yaş engeline takıldım. Benim hakkımı vermediniz. 40 yaş sınırı gibi haksız bir uygulamaya seyirci kaldınız. Bilakis desteklediniz. Bu kul hakkına girmiyor mu Sayın Cumhurbaşkanım Sayın Başbakanım! Neden ötekileştirdiniz bizi.

 

40 Yaş Mağduru Öğretmen Adayı N.P: Bu yaş sınırı başlı başına mağduriyettir. Eğer 40 yaşından sonra öğretmen olunmayacaksa MEB bütün 40 yaş öğretmenleri emekliye ayırsın bizde hak iddia etmeyelim. Mahkemelerden 40 yaşla alakalı kesin bir sonuç çıkmadı. 63 yaşındaki emekli sınıf öğretmeni ücretli öğretmenlik yaparken MEB’de bir şey olmuyor, ilk atamada 40 yaşında oldunmu sorun yaşanıyor. Dershaneler kapatıldı bir sürü 40 yaş üstü insan boşta kaldı her dershane özel okula dönüşemez. Bu insanlar ne yapacak ailesi var herkesin. 40’ından sonra meslekmi değiştirsin herkes hem işletme hem ilahiyat diplomam var,formasyonum var, 1993 yılından bu yana eğitim sektörünün içindeyim ama özelde çalıştığım için çoğu zaman sigortada problem çıktı şuydu buydu derken bu duruma geldik. 65 yaşında emekliliğin olduğu bir ülkede 40 yaş sınırını anlamak zordur.

 

Özetle; 40 yaş engeline takılan öğretmen adaylarının mağduriyetlerini ve çektiği sıkıntıları yukarıda verdik. MEB’in yeni yönetmelikle ilgili, 40 yaş sınırının kaldırılması veya 40 yaşla ilgili yeni bir düzenleme yapıp yapmayacağını adaylara açıklamasında fayda vardır. Sıkıntı da büyük, beklenti de büyük.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol