Öğretmen Diyarı

40 Bin Atamada Öncelik Kimlerin Olacak?

 Milli Eğitim Bakanlığı, yüz binlerceöğretmenin merakla beklediği atamalarla ilgili yeni kararlar aldı. En çok atama branşöğretmenlerinde yapılacak. Öğretmenlerin özür grubu tayin atamalarının önceki günsona ermesinin ardından gözler Eylül ayında yapılacak olan 40 bin öğretmen atamasına çevrildi. Hangi branştan ne kadar atama yapılacağı konusunda merak içinde olan öğretmen adayları için MEB bürokratlarının verdiği bilgiler şöyle:

 

ÖNCELİK MESLEK LİSESİNİN

 

Bu yıl 360 civarında genel lise, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Bu okullarınbüyük çoğunluğu çok programlı liselere dönüştürülerek bunların da içinde meslek lisesi programları uygulanacak. Bu kapsamda Türkiyegenelinde meslek lisesi öğretmen açığı 3 bin 300 olarak belirlendi. Bakanlık bu sayı göz önünde bulundurarak öğretmen ataması yapacak.

 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENE DEVAM

 

Türkiye genelindeki 126 bin öğretmen açığının 3'te 1'i, 40 yeni atamayla kapatılmış olacak. Geri kalan açık ise yine ücretli öğretmenlik formülüyle kapatılacak. İl milli eğitim müdürlükleri başvuruları almaya başladı.

 

YOĞUNLUK 8 VE 12. SINIFTA

 

Atamalar, ortaokuldan liseye geçişin olduğu 8. sınıflar ile liseden üniversiteye geçişin olduğu 12. sınıflar için yoğunlaşacak.

 

Önümüzdeki yıl Seviye Belirleme Sınavı(SBS) yerine getirilecek sistem kapsamında öğrencilerTürkçe, Fen bilgisi, Matematik, İnkılap tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı dil ile Din kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden merkezi sınavla okullarında teste tabi tutulacaklar. Özellikle bu branşlardan adayların ataması yapılacak.

 

Beden Eğitimi, Bilişim Teknolojileri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fen ve Teknoloji, Matematik, İngilizce,Okul Öncesi öğretmenliği, Rehber öğretmen, Sınıf öğretmenliği, Sosyal Bilgiler, Tarih, Türk dili ve Edebiyatı, Coğrafya ve Türkçe branşlarının atamaların yüzde 80'ini oluşturması bekleniyor.

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim