Öğretmen Diyarı

40 BİN ATAMA NEDEN YAPILABİLİR...

5 Şubat itibariyle 53 bin  kadrodan 15 bini öğretmen olarak atandı. Geriye 38 bin öğretmen atama kadrosu kaldı. MEB in önceki yıllara baktığımızda atamaları sınavdan hemen sonra Ağustos ve Eylül aylarında yaptığı görülüyor.

Fakat önümüzde genel seçimlerin olması hükümet politikalarını etki altına alıyor. 2011 yılında yapılan genel seçimlere baktığımızda seçimden hemen önce 40000 öğretmen kadrosunun 30 bini atanmıştı. Geriye kalan 10000 civarında öğretmen ataması ise seçimlerden sonra Ağustos ayında yapılmıştı. Önümüzdeki genel seçimler sebebiyle gündeme oturan 40000 öğretmen ataması yapılacak konusu için önümüzde iki ihtimal duruyor. Birinci ihtimal Bu 38 bin kadronun 20-25 bin civarı seçimlerden önce Nisan ayında öğretmen atamasının yapılmasıdır.


Geriye kalan 13-18 bin civarı kadronun ise seçimlerden sonra yapılacağıdır. Budurum düşük puan alan ve yazın mezun olacak öğretmen adaylarını memnu etmiyor. Diğer bir ihtimalde ülkemizin şu dönemdeki mali durumu göz önüne alındığında daha düşük ihtimal gibi gözüksede, seçim öncesi anketlerde oy kaybı gözüken hükümetin ek kadro vermesi hiç kimseyi şaşırtmayacaktır.


Bu ihitimale göre Maliye bakanlığı geçmiş yıllardada örnekleri olduğu gibi ek öğretmen kadro vermesidir. Seçimlerden önce verilecek ek kadronun verilmesi durumunda 12 bin ile 25 bin civarında olacağı söyleniyor. Toplamda MEB verilecek 2015 yılı öğretmen atama kadrosu bu durumda 50-60 bin civarında oluyor. Bu sayının büyük kısmını yüksek ihtimal 40 bin civarında öğretmen atamasının nisan sonu gibi yapılması bekleniyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol