Öğretmen Diyarı

38 BİN ÖĞRETMEN ADAYI MAĞDUR

2009 da başlayan okul öncesi zorunlu proje 2014 de tamamlanacaktı ama;2012 de durduruldu.Okul öncesi zorunlu olcak ve atama iyi olcak diye bu bölümü tercih ettik 38  bin mezun madur.

Okul öncesi eğitim yönetmeliği değistirilip öğrenci sayısı sınırsız hale getirilerek okul öncesi öğretmen alımı azaltılmıştır.Okul öncesi eğitim, zorunlu olmamasına rağmen okul öncesi eğitime önem veren velilerin servisle yakın köylerde bulunan anaokullarına çocuklarını göndermiş olmaları okul öncesi eğitimin öneminin anlaşılmış olduğunu göstermektedir.Ülkemizde taşımalı eğitimle çocuklarını anaokuluna gönderen veliler bulunmakta bu da okul öncesi eğitime verilen önemin günden güne arttıgını göstermektedir.

Okul öncesi eğitimin zorunlu olmaması ve okul öncesi zorunlu olunca veli yaş grubu küçük olduğu için taşımalı eğitime izin vermez denilip geçiştirilmesi üzücü bir durumdur.5 buçuk yaşındaki bir çocuğu olan bir veli ilkokul zorunlu diye taşımalı eğitime karşı çıkmıyorsa okul öncesi eğitimde mi taşımalı eğitime karşı gelecek ? Bu ülkede velilerin istekleri gözönünde bulundurulsaydı, eğitim çok ileri giderdi.Okul öncesi eğitimin yeni eğitim sistemine ne zararı olacakdı ki okul öncesi eğitimin zorunluluk projesi durduldu.Asıl eğitimin yükünü hafifleten okulöncesi eğitimdir.Okulöncesi eğitimle çocuklar ilkokula hazırlanıyor ve sağlam temeller atarak ilkokula başlıyor. Malesef ülkemiz okul öncesi eğitimde 197. ci sırada bulunmaktadır.

Aslında her köye ekonomik olacak pragfabrik ev şeklinde küçük anaokulları yapılabilir.Fiziki alt yapı yok deyip geçiliyor.8 ay önce dogu-batı eşitlik projesi kapsamında anaokulu için bagış kampanyası yapılacaktı. Ayrıca öğrenci sayısı az ise tek bir merkez köye taşımalı eğitim yapılabilir .Genelde köyler arasında çok mesafe yok. Bazı köylerde tasımalı eğitimle anasınıfına giden öğrenciler bulunmaktadır.5 yaşındaki bir çocuğu ilkokula veli taşımalı eğitime gönderdiyse, okul öncesi eğitim zorunlu olsa yine gönderir. Masraf olur, veli göndermez mantıgıyla bakmak yanlış olur. O zaman masrafını devlet karşılasın. 2009 da başlayan okul öncesi eğitim zorunluluk projesi 2014 te tamamlanacaktı fakat 2012 de 3.yılında durdu.40 bin mezun var sınava 34 bin kişi girdı.Yazık umutlarımıza ve emeklerimize. 2016 yılına gireceğiz okul öncesi eğitim alanında hala bir gelişme yok. 2012 de bir gecede proje durdurularak umutsuzluğa sürüklenen okul öncesi öğretmenliği mezunlarını düşünmek gerekiyor artık.Yeni eğitim sisteminin olumsuz tek etkisi bölümümüze olmuştur. Okula başlama yaşının 60 aya çekilmesiyle öğreci sayımız azaldı.

Okul öncesi eğitim yeni eğitim sisteminin gelmesiyle birden gereksiz görülüp zorunluluk projesinin durduruldu.Okul öncesi eğitimin zorunluluk projesine güvenip bu bölümü okuyan okul öncesi öğretmen adayları maduriyetinin giderilmesi için okul öncesi eğitimin zorunlu olmasını bekliyorlar.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ceylin 2 yıl önce

okul öncesi haktır zorunlu olsun :)

Avatar
D. 2 yıl önce

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM BU MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ İÇİN ZORUNLU YAPILMALIDIR.

Avatar
okul öncesi 2 yıl önce

bakanımız önceliğimiz okul öncesi dedi ve bizler de okul öncesi için şubatta 5 bin kadro istiyoruz.Okul öncesi zorunlu olsun diyoruz.Okul öncesi eğitimin temel taşıdır bu kadar yığılma meydana gelmişken bizleri atayınız

Avatar
Esra 2 yıl önce

Okul oncesi zorunlu olmali

Avatar
betüş 2 yıl önce

Okulöncesi artık zorunlu olmalıdır.Okulöncesi öğretmenlerinin mağduriyeti giderilmelidir. Şubatta okulöncesine 5bin atama olmalıdır!

Avatar
okulönceci 2 yıl önce

Ülkemiz insanları çocuklarını 3 yaşındayken servisle kreşlere gönderiyorlar ama devletimiz uygun olmadgni söylüyor kesinlikle zorunlu olmalı ve o yaştaki çocukların hareketliliği dolayısıyla snf mevcudu en fazla 20 olmalıdır

Avatar
okulönceci 2 yıl önce

Ülkemiz insanları çocuklarını 3 yaşındayken servisle kreşlere gönderiyorlar ama devletimiz uygun olmadgni söylüyor kesinlikle zorunlu olmalı ve o yaştaki çocukların hareketliliği dolayısıyla snf mevcudu en fazla 20 olmalıdır

Avatar
Ömer 2 yıl önce

Okul Öncesi sorunlu değil zorunlu olsun her oyun ve eğitim her çocuğun hakkıdır. Altın dönemlerini çalmayalım onlar bizim geleceğimizdir.Tüm Avrupa ülkelerinde %90-100 lerde okullaşma oranı.