Öğretmen Diyarı

3600 Ek Gösterge İle Ağustos'ta 100 Bin Öğretmen Atanabilir

Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Şubat ataması ile 30 bin öğretmen atadı. Devasa öğretmen açığını kapatamazsa da önemli bir açığı kapatan atamaların ardından yüzbinlerce öğretmen adayı gözünü 2016 Ağustos atamasına dikti. 3600 Ek Gösterge ile büyük öğretmen atamasının önü açılabilir.

Yüzbinlerce öğretmen 3600 göstergesinin verilmesini bekliyor. Öğretmenlere 3600 Ek gösterge verilmesi ile birlikte yaklaşık 50-60 bin öğreetmenin emekli olmasına kesin gözü ile bakılıyor.

Çünkü emekliliği gelmiş öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu emekli olduklarında gelirlerinin neredeyse yarı yarıya düşecek olmasından dolayı emekli olmayı tercih etmeyerek çalışmaya devam ediyor. Ek ders ücreti alamayan emekli öğretmenler eğitim öğretim tazminatı gibi maaşlarında bulunan bir çok ödenek de kesilince düşük maaşla hayatlarını idame ettirmek zorunda kalıyor. Bu durum da öğretmenler açısından emekliliğin cazibesini kaybetmesine neden oluyor.

Oysa ki öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 olması durumunda öğretme maaşlarının emeklilikte de bir miktar artması sağlanacak, emekliliği gelen öğreetmenler açısından emekli olmak daha cazip hale gelecektir.

3600 Ek gösterge ile birlikte 50-60 bin civarında öğretmenim emekli olması ile birlikte öğretmen açığı büyüyecek, 40 bin extra atama ile de atanacak öğretmen sayısı 100 bin rakamına kadar ulaşabilecektir.

3600 gösterge ile öğretmenler emekliliklerini daha fazla refah içerisinde yaşayacakları gibi yaklaşık 60 bin öğretmene de istihdan alanı açılacak, işsizliğin de bir nebze olsun önüne geçilecektir.


 

Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol