Öğretmen Diyarı

35 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI BU HAFTA KESİNLEŞECEK

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, bu hafta torba kanun teklifinin görüşmelerine devam edecek. Geçtiğimiz hafta içinde torba kanunda kabul edilen ve kamu personelini ilgilendiren düzenlemeleri anında sizlere haber olarak sunmuş, detayları da ilerleyen günlerde haberleştirmiştik.


47 bin öğretmen kadrosu


Bu hafta ki görüşmelerde, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine 47 bin öğretmen kadrosu ihdası hakkındaki madde de ele alınacak. Söz konusu madde ile 47 bin öğretmen kadrosu ihdas edilmesi öngörülürken, bu kadrolardan 35 binine yıl sonuna kadar atama yapılması planlanıyor.  Genel kurul görüşmeleri sırasında maddede değişiklik yapılmaz ise Milli Eğitim Bakanlığına bu yıl 35 bin öğretmen ataması kesinleşmiş olacak. Ayrıca Bakanlığa bağlı diğer sınıflardan 2320 adet kadroya da atama izni verilmiş olacak.


Doğum yardımı artırılıyor


Yine torba yasada yer alan ve doğum yardımını düzenleyen madde ile birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılması planlanıyor. Düzenleme çıkarsa memurlar için mevcut düzenlemeler gereği yapılan doğum yardımı da bu şekilde değişecek.


Çeyiz yardımı


Çeyiz hesabı açıp, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalanlara ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapanlara devlet katkısı ödenecek. Devlet katkısı, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 5 bin TL'yi geçemeyecek. Konut sahibi olmayanlara ilk ve tek konut satın alımlarında, hesap açtırıp 3 yıl sistemde kalmaları koşuluyla, 15 bin TL'yi geçmemek üzere devlet katkısı sağlanacak.


Torba yasa teklifinin görüşmeleri tamamlanırsa bu hafta içinde, “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı” ile  63 maddesi komisyona geri çekilen “İç Güvenlik Paketi”nin yürürlük ve yürütme maddelerinin de görüşülmesi bekleniyor.

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim