Öğretmen Diyarı

30 Mart seçim görevli paraları yalan mı oldu?

30 Mart yerel seçimlerinin ardından 1 ay geçmesine rağmen seçimlerde görevli olan binlerce vatandaş 'görevli ücretlerini' hala alamamaktan şikayetçi. Her gün bankaya gidiğ ücretlerini kontrol edenler hayal kırıklığı yaşıyor. Peki ücretler ne zaman yatacak 

Ülkemizde tartışmalı geçen yerel seçimler çoktan bitti...Mazbatasını alan çiçeği burnunda belediye başkanları, muhtarlar yeni makamlarına yerleşti. Peki 30 Mart'ta görevli olan, sandıklara gözü gibi bakan görevliler neden hala ücretlerini alamadı?

 

Haftalar geçmesi rağmen görevli ücretlerini alamayan vatandaşlar öfkeli, bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmaması da kafaları daha çok karıştırıyor.

 

SEÇİM PARALARI 'YALAN MI' OLDU?

 Bu konu ile ilgili olarak gerekli yerlere gerekli açıklamaları gönderdik. Hala görevli ücretlerini alamayan vatandaşlarımız için haberlerimiz devam edecektir.. 

 

EKREM AYTAR YAZDI...30 Mart 2014 Pazar günü oy vermek için gideceğimiz Sandık Kurulları, kanuna göre bir başkan ve altı asıl üye ve altı yedek üyeden kurulmakta ve sandık kurulu asıl üyeleriyle toplanmaktadır. Ülke genelindeki sandık sayısını, sandık kurulunda görevli 6 üye ile çarptığımızda sandık kurullarında 1.165.860 kişinin görevli olduğu görülecektir. İlçe seçim kurullarında çalışan memurlar ve bina sorumlularını da dahil edersek yaklaşık 2 milyon görevli sandıklarda görev icra edecektir.

 

Bunca görevliye ve seçim için gerekli malzemelere ödenen ücretler göz önüne alındığında bir seçimin maliyetinin ne kadar çok olduğu fark edilecektir. O nedenle seçimlerin zamanında yapılması ülke ekonomisi için de yerinde bir karar olarak görülecektir.

 

Biz bu konuları bir kenara not edip, başlıkta sorduğumuz bu seçimlerde görevli sandık kurullarında görevli olanların ne kadar ücret alacağı sorusunun cevabına gelelim. Yüksek Seçim Kurulu 23 Temmuz 2013 tarihinde aldığı karar ile 2014 Mart’ta yapılacak yerel seçimde görev alacak memurların gündelik ücretleri belirlemiştir. Sandık kurullarında görevli kişilerin alacağı günlük yevmiyeler şöyledir. Sandık kurulunda görevli başkan 70,50TL,  üye 61,50TL ve   bina sorumluları da 70,50TL alacaktır. Yüksek Seçim Kurulu’nun (http://www.ysk.gov.tr/ysk/docs/Kararlar/2014Pdf/2014-90.pdf )sitesinde sandık kurulu görevlilerinin alacağı gündelikler şu şekilde ifade edilmiştir.

 

“Sandık kurullarına yapılacak ödemeler:

 

Kurulumuzun ücret kararında belirlenen tarife esas alınarak;

 

a) Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına 4 (dört),

 

b) Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına 3 (üç),

 

c) Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye 3 (üç),

 

ç) Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye 2 (iki),

 

d) Siyasi parti üyelerine 1 (bir), gündelik ödenir.”

 

Buna göre Bina Sorumlusu (3x70,50=211,50TL), Sandık Kurulu Başkanı (4x70,50=282TL), devlet memuru olan üye (3x61,50=184.5TL9 ve siyasi parti üyelerine 1 gündelik olmak üzere 61,50TL ödeme yapılacaktır.

 

Sandık kurulu üyelerinin bu ücretleri alabilmeleri için;  seçim günü her sandık kurulunda fiili olarak çalışanların tespitine ve ücretlendirmesine esas olmak üzere; Örnek: 4’nolu bordronun, sandık kurulu başkanları tarafından mutlaka T.C. kimlik numaraları ile birlikte bordroda imzaları alınıp eksiksiz doldurularak seçim gecesi ilçe seçim kuruluna teslimi sağlanmalıdır. Çünkü mahalli idareler seçimlerine ilişkin Örnek: 104 harcama çizelgeleri düzenlenirken bu bordrolar esas alınacaktır. Yoksa sandıkta görevli üyeler ücret alırken sıkıntılarla karşılaşabilecek, hatta ücretini alamayacaktır.

 

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol