Öğretmen Diyarı

3 Yıl Sigorta Şartından Bu Öğretmenler Muaf Olacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1-2 Kasım tarihlerinde Kayseri'de gerçekleşen Öğretmen Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı Değerlendirme  çalıştayından ele alınan konulardan biri  özür grubu atamalarında  3 yıl kesintisiz sigorta şartı oldu.

 

Bu  konuda  öğretmenlerin mağdur olmaması adına  bundan sonra ki süreçte neler yapılabileceği  üzerine fikirler tartışıldı. 

 

 2. İl dışı ataması tercihi ile yer değiştirip eşi özel sektörde çalışan  öğretmenlerin, eşlerinin bulunduğu yere gidebilmeleri için, eşlerinin 3 yıl kesintisiz sigorta şartından muaf tutulması  için gerekli kolaylığın sağlanması yönünde fikir birliği sağlandı.

 

 

www.mebpersonel.com

 

Bunun yanında   Toplantıya katılan öğretmenlerden edindiğimiz bilgilere göre, eğitim paydaşlarının üzerinde mutabık kaldığı diğer konular şu şekildedir:

 

1- Taslakta yer alan 40 yaş düzenlemesi yeterlidir. Yaş sınırı daha fazla yükseltilmemelidir.

 

2- Rotasyondaki süre 8 veya 12 yıl olabilir. Bu konuda öğretmenlerin yüzde 50'si 8 yıl derken kalan diğer yarısı rotasyondaki sürenin 12 yıl olmasını istemiştir. Rotasyonun ilçeyle sınırlı kalması konusunda mutabakat oluşmuştur.

 

3- Fen liseleri ile , Sosyal bilimler liselerine hizmet puanıyla değil sınavla öğretmen ataması" target="_blank" class="klink" style="color: black; text-decoration: none; border-top-left-radius: 0px !important; border-top-right-radius: 0px !important; border-bottom-right-radius: 0px !important; border-bottom-left-radius: 0px !important;">öğretmen atamasıyapılmalıdır

 

4- Eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerin eş durumundan nakli için aranan 3 yıl şartındaki "kesintisiz" düzenlemesi esnetilmelidir

 

5- İlk defa atanan öğretmenler, atandıkları yerde minimum 4 yıl boyunca görev yapmalıdır

 

6- Yüksek lisans ve doktoraya hizmet puanı verilmesi yerinde bir uygulama olarak kabul edilmiş ancak verilen puanların biraz azaltılması istenilmiştir.

 

7- Doktoradan dolayı öğrenim özrü imkanı istenilmiştir.

 

8- Becayişin ilk atamada olamasa da, iller arası ve özür durumlarında olabilmesi istenilmiştir.

 

9- MEB'in ilk kez öğretmenlerle bu şekilde aracısız olarak toplanıp görüş ve önerilerini alması çok yerinde bulundu ve bu türden toplantıların devamı istendi.

 

Yukarıda yer alan 9 adet konu, toplantıya katılan eğitim paydaşlarının üzerinde mutabık kaldığı konulardır. MEB yetkilileri, üzerinde mutabık kalınan bu konuları tek tek not etmiştir. Bunlardan ne kadarının hayata geçirileceğini, taslak yayınlandığında görebileceğiz.

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim