Öğretmen Diyarı

2.İldışı Yapılacak mı ?

18 Haziran 2015 Perşembe günü açıklanan 2015 öğretmenlerin ildışı yer değiştirme sonuçlarından sonra, öğretmenlerin en çok merak ettiği konu 2014 yılında olduğu gibi 2015 yılında da 2.iller arası yer değiştirme yapılıp yapılmayacağı.


Bakanlık yetkililerinin konuyla ilgili herhangi bir açıklaması bulunmasa da, 2015 yılı iller arası yer değiştirme işlemlerinde yaşanan sorunlar 2014 yılındaki 2.atamayı gerektiren sorunlarla aynıdır.


Norm kadro güncellemeleri tamamlanmamış, okul dönüşümleri bitirilememiştir.


2015 yılında iller arası atama kontenjanları, sayısal olarak tüm öğretmenlerin yer değiştirmesine imkan sağlayacak ölçüde görünse de aslında bu sayısal büyüklüğün öğretmenlerin istedikleri illere gitmelerini sağlayacak bir değeri yoktur.


Özellikle sınıf öğretmenliği branşında yaşanan daralma son 10 yıldır hiçbir şekilde çözülememektedir. Örneğin: İstanbul’da görev yapan bir sınıf öğretmeninin memleketi Antalya ilinde ilçe merkezinde bulunan bir okula  gidebilmesi için İstanbul ilinde  30 yıl öğretmenlik yapması bile yeterli olmamaktadır.


2015 yılında sınıf öğretmenliği branşı kontenjanlarında, öğretmenlerin çok tercih ettiği Antalya,Aydın,İzmir,Muğla,Mersin,Kırklareli,Kayseri,Kırşehir,Eskişehir,Balıkesir,Sinop,Manisa,Edirne,Denizli,Çanakkale,Bursa ve Ankara illerine toplamda  640 kadro açılırken (kadroların büyük çoğunluğu merkez ilçelere çok uzak köy okullarıdır ) sadece Şanlıurfa iline verilen kontenjan 1833’tür. Çok tercih edilen 17 ile verilen kontenjan Şanlıurfa iline verilen kontenjanın yaklaşık üçte biri kadardır.


Bakanlığın bazı düzenlemeler yaparak Ağustos ayında 2.iller arası yer değiştirme yapması gerekmektedir. Bu -düzenlemeler  neler olmalıdır ?


1.Eylül ayına bırakılan norm kadro güncelleme işlemleri Temmuz ayında tamamlanmalıdır.


2.Tüm okul dönüşüm iş ve işlemleri Temmuz ayı sonuna kadar tamamlanmalıdır.


3.Emekliliğine az bir süre kala sadece yolluk almak için tayin olan öğretmenler varsa, bu öğretmenler için yönetmeliklerde düzenleme yapılmalıdır. Bu düşüncedeki öğretmenler hem devleti zarara uğratmakta, hemde memleketine gitmek için yıllarca bekleyen öğretmenlerin önünü gereksiz şekilde kapatmaktadır.


4.Emeklilik işlemleri Temmuz ayında tamamen bitirilerek, emeklilerden boşalacak kadrolar iller arası atama için tahsis edilmelidir.


5.Yeni açılan okullara öğretmen alımı Eylül ayına bırakılmamalı, yeni açılacak olan okulların kadroları da iller arası yer değiştirme kontenjanlarına eklenmelidir.


Kaynak:memurhavadis.com

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
ildışı yapılacak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim