Öğretmen Diyarı

24 öğretmenin hayali gerçek olsun

Nuran ÇAKMAKÇI
Hürriyet, gelecek nesillerin mimarı öğretmenlerimiz için büyük bir kampanya başlattı. 24 öğretmenin 24 hayalini gerçeğe dönüştürmek için sizleri bekliyor.

Hürriyet ve Öğretmen Akademisi Vakfı tarafından hayata geçirilen ‘24 Kasım 24 Hayal’ adlı sosyal sorumluluk projesi Öğretmenler Günü’nde başladı, 24 Aralık’a kadar devam edecek. Proje kapsamında; katılımcılar kampanya koşullarına uygun olan içeriği (fotoğrafı/metni / videoyu) hurriyet.com.tr üzerinden paylaşacak. Paylaşılan içerikler arasından halk oylaması ve özel jüri tarafından belirlenecek 24 hayal gerçekleştirilecek. Projenin jüri üyeleri; Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Üstün Ergüder,  Toplum Gönülleri Vakfı (TOG) Mütevelli Heyet Üyesi ve ÖRAV Yönetim Kurulu Üyesi  İbrahim Betil, Hürriyet Yayın Direktörü Fikret Ercan, Hürriyet Eğitim Müdürü Nuran Çakmakçı, Hürriyet Yayın Danışmanı Doğan Hızlan olacak. Siteye gönderilen paylaşımlar; #24Kasım24Hayal hashtag’i ile paylaşılacak.

İHTİYAÇLARI OLAN ÖĞRETMENLERE DE ÖZEL SAYFA

Hayallerinin yanında  ihtiyaçları da olan öğretmenlerin eksiklerini tamamlamak adına ihtiyacharitasi.org’da özel bir sayfa açılarak, destek olmak isteyen yardım gönüllüleriyle paylaşılacak. Türkiye’nin dört bir yanındaki eğitim neferleri, öğrencilerinin ihtiyaçlarını bu site aracılığı ile duyuracak. Bu ihtiyaçlara destek vermek isteyen gönüllüler, yine site üzerinden diledikleri yardımı gerçekleştirebilecek.

***

Yeni mezunlara ilk iş

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de sayıları gittikçe artan diplomalı işsizlere yönelik çok önemli bir adım atıldı. Bugüne kadar sosyal sorumluluk projeleri hep burs ya da herhangi bir konuda duyarlılık kazandırmak amacıyla yürütülüyordu. Esas Holding bünyesinde Şevket Sabancı ve ailesinin kurduğu Esas Sosyal, ‘Gençlik ve İstihdam’ ile ilgili olarak ‘İlk Fırsat’ programını başlattı. Eylül ayı itibariyle ön hazırlık çalışmaları başlayan  programa 467 genç başvurdu. Projenin pilot yılı seçilen 2016’da, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından seçilen 15 genç iş başı yapacak. ‘İlk Fırsat’ kapsamında istihdam edilen gençlerin sayısı her yıl artırılacak.

Esas Sosyal’in kurucularından Emine Sabancı Kamışlı, üniversiteden mezun olup, iş arayan ve morali bozulan gençler için başlattıkları bu projeden şimdilik memnun. Ancak, hem sayının artmasını hem de başka kurumların bu işe sahip çıkmasını istiyor. Proje için 20 milyon TL ayıran Emine Sabancı Kamışlı, bu kapsamda gençlere ayda 2 bin TL ödeneceğini belirtiyor. ‘İlk Fırsat’ programı aracılığıyla, işbirliği yaptığı STK’larla ve diğer paydaşlarla birlikte, gençlere ilk iş deneyimi kazanması için destek veriliyor. Gençler, STK’larda bir yıl boyunca çalışacak, ancak ücretleri Esas Sosyal tarafından ödenecek.

Gençlere böylesine bir katkı alkışlanmaya değer. Umarım diğer holding ve şirketler de buna destek verir. 

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol