Öğretmen Diyarı

2016 yılı Öğretmen Atamaları - En az 70 Bin Atama Yapılabilir mi?

2016 yılı Öğretmen Atamaları - 70 Bin Atama Yapılabilir mi? 
Bugün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı merkezi bütçeden eğitime ayrılan pay atama bekleyen öğretmen adaylarını heyecanlandırdı. Açıklanan bütçe tutarında Milli Eğitim harcamalarına ayrılan pay, geçen yıl ayrılan tutara göre %24 oranında arttırıldı. Bu durumda 2016 yılında atanacak öğretmen sayısının da oranlama yapılırsa %24 oranında artacağı düşünülüyor. 

2016 yılında en az 70 bin Öğretmen Ataması Yapılabilir

Bilindiği üzere 2015 yılında Milli Eğitime ayrılan bütçe tutarına göre toplamda 15 Şubat Öğretmen Ataması + 37 Bin Eylül Öğretmen Ataması olmak üzere 52 Bin Öğretmen adayı atanmıştı. Öğretmen atamaları için merkezi bütçeden Milli Eğitim Bakanlığı'na 52 Öğretmen ataması için izin verilmişti. Bu yıl merkezi bütçeden eğitim harcamalarına ayrılan payın %24 oranında artırılmış olması bir nevi öğretmen atamaları kadrolarının da artacağı anlamına gelmektedir. Bu durumda geçen yılki verilere göre oranlama yapılacak olursa. 2016 yılı için toplamda 65 Bin civarı öğretmen ataması + 10 Bin kalan kadroyla birlikte toplamda 75 Bin civarı öğretmen atamasının yapılabileceğini söylemek mümkündür. Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Sn. Nabi Avcı'nın da öğretmen ihtiyaçlarını en kısa sürede kapatacağız açıklamaları yukarıda yazılan durumu destekler nitelikte. Bu durumda 2016 yılında en az 70 Bin öğretmenin daha atanma ihtimali olursa; hem öğretmen ihtiyaçları büyük oranda kapatılacak ve son yılların en büyük öğretmen ataması 2016 yılında olmuş olacaktır.

Atama bekleyen öğretmen adayları da Şubat atamasında 40 bin öğretmen ataması yapılmasını talep ediyorlar. 2016 yılında en az 70 Bin öğretmene  daha kadro verilmesi durumunda bunun;  en az 30 Bini Şubat Öğretmen atamasında, en az 40 Bini de Ağustos Öğretmen atamalarında kullanılabilir. Bu durumda hem sınırda kalan öğretmen adaylarının talepleri karşılanmış olur hem de 2016 KPSS-ÖABT'ye girecek yeni öğretmen adaylarının talepleri karşılanmış olacaktır.

2016 yılında en az 70 Bin öğretmen ataması yapılacak mı? İlerleyen süreçlerde bütçe görüşmelerinde hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim