Öğretmen Diyarı

2016 Şubat'ta Atanacak Öğretmenleri Bekleyen Süreç

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni sistem hakkında önemli açıklamalar yaptı.


Avcı, ''Bu sene bir değişiklik yapıyoruz, Şubat'ta yapacağımız atamalarda atanan öğretmenlerimiz, 1 Mart itibariyle görevlerine başlamış sayılacaklar, yani 1 Mart itibariyle maaşlarını almaya başlayacaklar, fakat hemen atandıkları illere gitmeyecekler. Ne yapacaklar? Biz onları kendi tercihlerine bağlı olarak ister bulundukları ilde, ister atandıkları ilde, isterse bir başka, diyelim üniversiteyi bitirdikleri ilde hizmet içi eğitime, oryantasyon eğitimine alacağız, Şubat ayında atanan yeni öğretmenimize bir danışman öğretmen atayacağız. O danışman öğretmen meslekte en az 10 yılını tamamlamış, tecrübeli, öğretmenlik mesleğinin artık duayeni olmuş öğretmenlerimiz olacak.
Atanan her öğretmenimiz bir danışman öğretmen nezaretinde değişik okul türlerinde değişik derslere girecek. Yani diyelim matematik öğretmenidir atanan öğretmenimiz, ama sadece matematik derslerine girmeyecek, aynı zamanda o danışman öğretmenimizin yönlendirmesiyle ve il müdürlüğümüzün yaptığı planlama çerçevesinde ilkokuldaki bir derse de girecek, yine tecrübeli bir öğretmenin dersine girip izleyecek. Ortaokulda diyelim Türkçe dersine girecek, yine tecrübeli bir öğretmenimizin Türkçe dersine girecek ve onu izleyecek. Lisede diyelim fizik dersine girecek, yine tecrübeli bir öğretmenin, onu izleyecek. İl milli eğitim müdürünün yanında bir-iki gün onun da neyle uğraştığını, ne yaptığını, neye göre yaptığını, mevzuatın ne olduğunu görecek. Maarif müfettişinin yanında çalışacak, yani çalışacak dediğim gözleyecek. Böylece bu 4 ay boyunca, yani Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, ikinci sömestr boyunca öğretmenimiz bir gözlemci stajı yapacak.


Sonra, bitmedi, yaz tatiline gelince de yaz tatilinde normal mesleki eğitim için onları da alacağız, ama özellikle Doğu'ya ve Güneydoğu'ya gidecek öğretmenlerimize gittikleri bölgede konuşulan mahalli dil Kırmançiyse Kırmançi, Zazakiyse Zakaki veya batıda diyelim Boşnakçanın yoğun olarak kullanıldığı bir okula gidiyorsa oraya, ama doğuda daha çok Kırmançi ve Zazaki konuşulan yörelere giden öğretmenlerimize bu dillerde öğrencileriyle, velilerle ve esnafla, komşularla rahat iletişim kurabileceği, diyalog kurabileceği temel cümleleri, yani 80-100 temel cümleyi, nasılsın, niye geç kaldın, ödevini yaptın mı, hasta mısın, babanı çağır yarın onunla görüşeceğim veya babasıyla konuşurken de Ali ödevini yapmıyor, sen bak ona biraz vakit ayır gibi.


Hangi okulda hangi branşta ne eksiğimiz var, ne fazlamız var, bunun norm güncellemelerini yapıyoruz, norm güncellemeleri tamamlandıktan sonra, nerede hangi branşta ne kadar öğretmen açığımız var, fazlamız var, bunları gördükten sonra dağılımı ona göre yapacağız. Bu atamalardan sonra öğretmen açığı 60 bine inmiş olacak,biz 2 sene içerisinde kadrolu öğretmen açığımızı tamamen kapatmayı öngörüyoruz." dedi.


Kaynak: KamuAjans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim